darmowa grafika

Niejednokrotnie chcemy pobrać jakąś fotografię z sieci, jednak obawiamy się, że złamiemy prawa autorskie. Wszystkie zdjęcia w sieci podlegają ochronie praw autorskich – są jednak takie fotografie, które bez obaw możemy wykorzystać do swoich celów. Zwykle jest to grafika z rozszerzoną licencją, umieszczona na specjalnych stockach ze zdjęciami albo grafika, która, w rozumieniu prawa, nie jest utworem, a więc nie podlega ochronie praw własności. Poniżej wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Prawo autorskie i zakazy

Wszystkie fotografie zamieszczane w Internecie podlegają ochronie prawa autorskiego. Jedynym zastrzeżeniem jest obowiązek kategoryzacji zdjęcia jako utworu. Utwór rozumie się jako przejaw działalności ludzkiej o indywidualnym charakterze. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Co więcej, nie musi być podane autorstwo fotografii, aby chroniło ją prawo autorskie. A więc każdorazowo korzystanie z cudzego utworu wymaga zezwolenia uprawnionej osoby, abstrahując od tego, czy jest to na zasadzie rozszerzonej licencji czy jednorazowego przyzwolenia. Sprawdź, w jaki sposób prawo autorskie chroni fotografie.

Darmowa grafika dla Ciebie

Są jednak dozwolone formy pobierania grafik i wykorzystywania ich do swoich celów. Pierwsza z nich polega na wyfiltrowaniu prawa do użytkowania z możliwością ponownego wykorzystania z modyfikacją, druga – na sięgnięciu do specjalnie stworzonych stocków z darmową grafiką albo stocków płatnych.

Darmowe stocki

Jeżeli nie wiesz, skąd pobrać darmową grafikę dla siebie, przedstawiamy listę przykładowych darmowych stocków. Korzystanie z nich jest bezpieczne, bezpłatne i zgodne z prawem.

  • Pixabay – bardzo obszerna baza autorskich i niebanalnych grafik uporządkowanych wg kategorii, które można również wyszukiwać na zapytanie konkretnego hasła.
  • Picnshot – witryna zawiera zbiór oryginalnych i twórczych fotografii katalogowanych i oznaczonych tagami.
  • Librestock – duży wybór oryginalnych i niestandardowych grafik zebranych z wielu różnych darmowych stocków.
  • Stocksnap – wielka baza autorskich zdjęć, do których wybierania służy wyszukiwarka.