adwokat

Utarło się, że nieznajomość prawa szkodzi. Jednak są sytuacje, w których choćbyśmy bardzo chcieli, możemy mieć problem ze znalezieniem właściwych podstaw prawnych, do wykorzystania w swojej sprawie. Na szczęście nie każda osoba musi doskonale znać obowiązujące przepisy prawa.

W przypadku, gdy potrzebujemy pomocy prawnej możemy skorzystać z usług adwokackich. Część osób może myśleć, że ich problem jest zbyt mały, aby konsultować go z adwokatem. Jednakże wbrew pozorom  usługi adwokackie  dotyczą bardzo różnych spraw, w tym tych, które my sami uznalibyśmy za nieistotne. 

Na czym polega praca adwokata?

Można powiedzieć, że adwokat to pełnomocnik, który zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej różnym jednostką. Może on współpracować z podmiotami gospodarczymi, z urzędami czy organizacjami pozarządowymi, ale także pomaga osobom prywatnym, które również potrzebują porady prawnej. Oprócz samego udzielania porad prawnych, zadaniem adwokata jest również sporządzenie opinii prawnej czy przygotowanie umowy lub pisma procesowego. Może on również pracować nad projektami aktów prawnych. Oczywiście kancelaria adwokacka może też prowadzić postępowanie przed sądem za klienta czy reprezentować go nie tylko przed sądem, ale i w urzędach.

Z jaką sprawą można zgłosić się do adwokata?

Tak naprawdę nie ma spraw mało ważnych. Adwokat może występować jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych, ale też być pełnomocnikiem w sprawach cywilnych, rodzinnych i w sprawach opartych o prawo pracy. Zatem mogą to być choćby sprawy rozwodowe, gdy w grę wchodzi podział majątku lub rodzice chcą konkretnych ustaleń, co do opieki na dziećmi, ale sami nie mogą się w tym zakresie porozumieć. Równie często do kancelarii adwokackich trafiają sprawy spadkowe. Nie każda osoba zostawia po sobie testament lub przed śmiercią przepisuje nieruchomości na konkretną osobę. Wtedy może się okazać, że ktoś z rodziny czuje się poszkodowany i chce walczyć o swoje w sądzie. Bez wątpienia adwokat pomoże w takiej sprawie w mediacjach albo po prostu będzie reprezentował klienta przed sądem jako pełnomocnik. W kancelariach adwokackich pojawia się też wielu klientów w sprawach karnoskarbowych. Wystarczy przeoczenie w zapłaceniu podatku, aby Urząd Skarbowy zaczął podatnika ścigać z litery prawa. Warto w takiej sytuacji udać się po poradę prawną, ponieważ samodzielnie sprawy z urzędem możemy nie być w stanie załatwić na naszą korzyść.