Liczba rozwodów w Polsce rośnie coraz wyraźniej, co możemy zaobserwować w podawanych przez różne media statystykach. To trudna sytuacja nie tylko dla samych małżonków, ale dla całej rodziny. Poza skomplikowanymi emocjami, które towarzyszą rozstaniu, często pojawiają się komplikacje majątkowe. Samodzielne próby podziału poszczególnych elementów własności mogą zakończyć się uciążliwymi kłótniami, zwłaszcza jeśli któreś z małżonków nie pozwala drugiemu przedstawić precyzyjnie swoich roszczeń i argumentów. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy prawnika, który nie tylko wytłumaczy jasno, jak właściwie dzieli się majątek po rozwodzie, ale pomoże także dopełnić wszystkich niezbędnych formalności.

Wspólność i rozdzielność majątkowa

Jeśli między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, to według obowiązującego prawa po rozwodzie w jej miejsce pojawia się majątkowa rozdzielność. Zmienia się więc charakter majątku małżonków. Co to dokładnie oznacza? Podajmy prosty, schematyczny przykład: małżeństwo ma wspólne mieszkanie, które formalnie jest własnością obojga – kupili je za wspólne oszczędności. Po rozwodzie oboje otrzymują udział w mieszkaniu,  a dodatkowo każde z nich zabiera swój własny, indywidualny majątek odrębny. Według obowiązujących przepisów małżonkowie mogą podzielić wspólny majątek dobrowolnie, samodzielnie, albo złożyć wniosek o podział do sądu – dowiadujemy się w Kancelarii Prawnej Adwokata Małgorzaty Gliwy z Wrocławia.

Na skorzystanie z pomocy pełnomocnika decyduje się coraz więcej małżeństw, przede wszystkim par, które mają wspólne przedsiębiorstwa. Prawnik może pomóc podzielić majątek na części równe lub nierówne. Ta druga możliwość dotyczy przede wszystkim ustalenia, jakie nakłady ze wspólnego majątku mąż i żona przeznaczyli na części, które zostaną określone jako majątek osobisty. Nie wszyscy wiedzą, że na ustalenie udziałów we wspólnym majątku nie ma wpływu to, z jakiego powodu małżonkowie decydują się na rozwód.

Co ze wspólnymi mieszkaniem po rozwodzie?

Warto przyjrzeć się sytuacji, kiedy wspólne mieszkanie zostało zakupione w trwania małżeństwa. Przykład: małżonkowie nie zawarli umowy o rozdzielności majątkowej, jedno z nich po ślubie odziedziczyło nieruchomość, którą sprzedało, by kupić wspólne mieszkanie. Na to, czy mieszkanie po rozwodzie będzie stanowiło majątek osobisty, mają wpływ podjęte przez spadkodawcę decyzje i działania. Jeśli małżonkowie mieszkają w lokalu, który zostało zakupione jeszcze przed ślubem przez jedno z małżonków, sąd w wyroku rozwodowym może orzec o sposobie korzystania z domu czy mieszkania wspólnie – do czasu wyprowadzki jednego z małżonków. Sąd określi wówczas także zasady podziału wydatków, czyli opłat za czynsz, media itd. Polskie prawo dla osoby niezaznajomionej z tematem i niedoświadczonej w interpretowaniu przepisów jest na tyle skomplikowane, że warto skorzystać z porady prawnika przy podziale majątku po rozwodzie. Pozwala to przeprowadzić rozwód znacznie sprawniej, bez dodatkowych nerwów i stresu.