Prawo spadkowe

Spadek zazwyczaj wywołuje pozytywne skojarzenia, jednak nie zawsze jest on tak pożądany i wygodny, jak się wydaje. Często okazuje się, że zmarły zostawił po sobie ogromne długi lub między potencjalnymi spadkobiercami dochodzi do ostrego konfliktu. Są to codzienne sytuacje, jednak nie da się ich rozwiązać bez pomocy doświadczonego adwokata. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zażegnać swój problem ze spadkiem, dowiedz się wszystkiego na ten temat.

Spadek – kilka cennych informacji

Spadkobierca po otwarciu spadku może podjąć decyzję, co z nim zrobić. Ma trzy możliwości.

 1. Przyjęcie spadku wprost – wiąże się z zaakceptowaniem go bez ograniczeń. Dotyczy to także długów zmarłego. W ten sposób do Twojej dyspozycji są wszystkie dobra, takie jak dom czy samochód, ale również niezapłacone rachunki i kredyty. W tej formie spadek najlepiej przyjąć, jeśli masz pewność, że zmarły nie pozostawił po sobie zadłużeń lub są one niewielkie. W tym przypadku konieczna jest wizyta
  w sądzie lub w kancelarii notarialnej.
 2. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – jest to domyślna opcja „z urzędu”, dlatego nie musisz w tym przypadku iść do notariusza ani sądu. Wybierając takie rozwiązanie, wiesz, że ewentualne długi będą spłacone tylko do wartości otrzymanego spadku. Nie są pokrywane z Twojego majątku. Oznacza to, że w najlepszym przypadku na tym skorzystasz, a w najgorszym niczego nie stracisz. Wiąże się to jednak z kosztami, takimi jak przeprowadzenie spisu przez komornika i oszacowanie przedmiotów, które wchodzą w skład spadku.
 3. Odrzucenie spadku – sporządzając konkretne oświadczenie, odrzucasz spadek przed notariuszem lub sądem rejonowym. Taka opcja jest wygodna szczególnie
  u notariusza, świadczącego usługę pomocy w prawie spadkowym, ponieważ w sądzie możesz czekać dość długo na termin posiedzenia.

Warto pamiętać, że każdy spadkobierca ma 6 miesięcy na podjęcie decyzji o tym, co zrobić z przysługującymi mu prawami majątkowymi.

Obsługa prawna w zakresie prawa spadkowego

Jeżeli masz jakiekolwiek problemy związane ze spadkiem, wiesz, że możesz odziedziczyć ogromne długi lub doszło do konfliktu z innym spadkobiercą – zasięgnij szybko porady adwokata. Jak wyjaśnia ekspert z Kancelarii Adwokackiej Adwokat Moniki Ławeckiej, pomoc może w tym przypadku dotyczyć np.:

 • doradztwa prawnego i udzielania porad,
 • reprezentowania klientów przed sądem,
 • formułowania ustnych i pisemnych opinii prawnych,
 •  udziału w negocjacjach z pozostałymi spadkobiercami,
 • pomocy w sprawie przyjęcia i odrzucenia spadku.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja sprawa zostanie szybko i skutecznie rozpatrzona, nie zwlekaj ze zgłoszeniem się do profesjonalisty. Działając w ten sposób, wspólnie rozwiążecie każdy problem, związany z prawem spadkowym. Zostanie on powierzony w dobre ręce i potraktowany indywidualnie, z pełnym zrozumieniem i specjalistycznym wsparciem.