kodeksy

Co jakiś czas jesteśmy świadkami mniej lub bardziej znaczących zmian w polskim prawie. Dotyczy to ochrony pracowników zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony, warunków udzielania urlopu macierzyńskiego, abonamentu RTV lub wymogów dla przyszłych kierowców udających się po raz pierwszy na egzamin prawa jazdy. Gdzie szukać interesujących nas zmian w prawie i przepisach? Poniżej krótka podpowiedź.

Kodeksy, leksykony i ustawy

Najważniejszym źródłem zmian prawnych są papierowe kodeksy. Wśród nich znajdziemy m.in. kodeks pracy, karny, wyborczy, rodzinny, postępowania cywilnego lub spółek handlowych. Zawierają one zbiór przepisów obowiązujących w danej dziedzinie. Niektóre książkowe wydania najpopularniejszych kodeksów zawierają ponad 2000 stron, dlatego trzeba liczyć się z tym, że nie jest to lektura na jeden dzień.

Równie dużą pojemnością charakteryzują się różnego rodzaju leksykony. Zawierają one m.in. informacje o podatku dochodowym, akcyzowym lub świadczeniach ZUS. Wszystko jest zebrane w uporządkowany zbiór ujęty w formie haseł wraz z ich podstawowymi opisami.

Akty prawne są także ujęte w ustawach uchwalanych przez parlament. W tym rozumieniu może to być zarówno ustawa o rachunkowości, ochronie przyrody lub ochronie danych osobowych, jak i Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej wydawana w formie tekstu jednolitego lub z dodatkowymi komentarzami i opisami.

Pozostałe publikacje

W specjalistycznych księgarniach można znaleźć poradniki dotyczące mniej popularnych zagadnień, wśród których znajdują się: wspólnota mieszkaniowa, własność i najem lokali, praktyczne aspekty usług płatniczych lub archiwizacja dokumentacji w jednostkach państwowych i samorządowych. Każda dziedzina i związane z nią zmiany lub nowelizacje są upowszechnione w formie papierowej i aktualizowane lub komentowane. Informacje zawarte są w książkowych wydaniach, a także na płytach multimedialnych, z których można łatwo i szybko skorzystać dzięki przenośnym laptopom.

Jedną ze specjalistycznych księgarń jest Księgarnia Ekonomiczno-Prawnicza Księgarnia-Wrzeszcz, która funkcjonuje na rynku sprzedaży fachowej literatury od 2004 roku. Oferuje wydawnictwa, książki i leksykony z wielu dziedzin: ekonomii, prawa, finansów, rachunkowości i księgowości, zarządzania i marketingu, nieruchomości, kadr oraz zamówień publicznych.