Stłuczka samochodowa

Wypadek lub stłuczka mogą przytrafić się nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Zdarzenie tego typu nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń, jednak warto się do niego przygotować i wiedzieć, co należy zrobić w takiej sytuacji. Bywa ona problematyczne szczególnie wtedy, kiedy podróżuje się nie swoim samochodem, a pojazdem z wypożyczalni. Co wtedy zrobić? Kogo wezwać na miejsce zdarzenia? Zobacz, jak się zachować.

Jakie działania podjąć przy stłuczce z udziałem samochodu z wypożyczalni?

Kolizja drogowa nie należy do najprzyjemniejszych zdarzeń. Jest ona stresująca szczególnie dla młodych kierowców, jednak warto pamiętać, że może zdarzyć się także niezależnie od stażu za kierownicą. Co zrobić, mając wypadek samochodem z wypożyczalni? Wiele osób zastanawia się, jak zachować się w takiej sytuacji. Najważniejsze będzie:

  • spisanie oświadczenia pomiędzy kierowcami,
  • wezwanie policji – jeżeli wymaga tego sytuacja,
  • poinformowanie lub wezwanie pracownika firmy, w której wypożyczono samochód.

W większości przypadków, samochody z wypożyczalni są zabezpieczone od nieprzewidzianych sytuacji, do których zalicza się między innymi stłuczki czy inne uszkodzenia pojazdu. Decydując się na konkretną firmę, warto więc zwrócić uwagę na istotny dla kierowcy aspekt – czy ma ona wykupione ubezpieczenie AC/OC/NNW/ASSISTANCE. Dla osoby wypożyczającej auto jest to swego rodzaju zabezpieczenie w razie nieprzewidzianej sytuacji.

Samochód wypożyczony, a kolizja na drodze – jakie są skutki dla kierowcy?

Częstym pytaniem, jakie zadają sobie kierowcy wypożyczonych samochodów, jest to dotyczące ewentualnej kolizji na drodze i tego, jak należy zachować się po takim zdarzeniu.

Niezależnie od sytuacji, jaka miała miejsce na drodze, kluczowe jest w tym przypadku odpowiednie postępowanie oraz wiedza w zakresie obowiązującego prawa. Zgodnie z przepisami, każdy pojazd, który porusza się po ulicach, musi mieć ważne ubezpieczenie OC. W tym miejscu należy zaznaczyć, że ubezpieczenie to dotyczy nie kierowcy, lecz samochodu – podkreśla specjalista z Wypożyczalni Samochodów 24 Cars.

W sytuacji, w której dojdzie do zdarzenia drogowego, kierowca wypożyczonego pojazdu powinien zabezpieczyć samochód przed jego ewentualnym dalszym uszkodzeniem. Kolejny krok to zawiadomienie policji. Jest to ważne szczególnie wtedy, kiedy mogą występować wątpliwości dotyczące tego, z czyjej winy wyniknęła kolizja.

Kolejnym krokiem, jaki należy podjąć, poruszając się wypożyczonym samochodem, jest poinformowanie o całym zdarzeniu firmy, z której został wynajęty. W wielu przypadkach, jeżeli na miejsce zdarzenia nie została wezwana policja, a kierowca poinformuje firmę wynajmującą samochód o całym zajściu zbyt późno, może on zostać obciążony wszelkimi kosztami związanymi z naprawą pojazdu.

Warto także zauważyć, że praktycznie każda wypożyczalnia samochodów dysponuje obecnie własnym, szczegółowym regulaminem, w którym znajdują się również wzmianki dotyczące postępowania w razie zdarzenia drogowego. Przed podpisaniem umowy dobrze jest się zapoznać z tym dokumentem. Najważniejsze okazuje się jednak, aby w sytuacji kolizji zachować spokój oraz opanowanie.