prawnik

Prędzej czy później każdy z nas będzie miał do czynienia z prawem. Nie musi to od razu oznaczać kłopotów, zmartwień i problemów – wiele dziedzin życia jest regulowanych prawnie. Może się więc okazać, że potrzebujemy wiedzy i doświadczenia prawnika. Gdzie można udać się po pomoc prawną i jak ją uzyskać? Jakiego wsparcia można oczekiwać ze strony prawników?

W jakich sytuacjach możemy potrzebować pomocy prawnej?

Chwile, w których potrzebujemy pomocy prawnej, to na ogół zupełnie prozaiczne sytuacje, jakie są udziałem większości ludzi. Pomoc prawna to przecież nie tylko usługi adwokata i reprezentowanie klienta w sądzie. Przeważnie potrzebujemy pomocy prawnej w sprawach, które nawet nie ocierają się o sąd; brak pokrzywdzonego, oskarżonego i winnego. W jakich sytuacjach ludzie korzystają z pomocy prawnej?

Pomoc prawna obejmuje wiele czynności – mówi ekspert z Kancelarii adwokackiej Jacek Motyka. – Może to być skonstruowanie umowy albo innego pisma, skonsultowanie niezrozumiałych dla nas dokumentów, przybliżenie jakiejś kwestii np. z zakresu prawa spadkowego czy rodzinnego, wydawanie opinii, szukanie rozwiązań pozasądowych.

Pomocy prawnej możemy więc potrzebować np. podczas konstruowania umowy najmu mieszkania. Dzięki wiedzy specjalisty będzie ona dla nas korzystna i zgodna z obowiązującym prawem. Prawnik może też doradzić najlepsze posunięcie w trudnej sytuacji spadkowej, podczas podziału majątku przy rozwodzie czy np. wtedy, gdy chcemy założyć działalność – prawnik określi, jaka forma prawna będzie dla niej najlepsza.

W jaki sposób sięgnąć po pomoc prawną?

Poszukiwanie pomocy prawnej w Internecie na ogół nie jest dobrym pomysłem. Przepisy są na tyle ogólne, że uwzględniają wiele przypadków, a przecież każdy jest szczególny. Cała sytuacja powinna być poddana dokładnej interpretacji, tak samo, jak wiążące się z nią dokumenty. Dopiero mając pełny ogląd sytuacji, można świadczyć rzetelną pomoc prawną. Fora internetowe, nawet jeśli odpowiadają na nich prawnicy, to ostatnie miejsce, gdzie powinno się szukać odpowiedzi na zawiłe kwestie prawne.

Znacznie lepszym pomysłem jest skierowanie się do kancelarii adwokackiej albo radcowskiej. Ceny porad i innej pomocy prawnej nie są wygórowane, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę pewność, że świadczona nam pomoc jest poparta wiedzą, doświadczeniem, wykształceniem prawniczym i wnikliwą analizą naszej sytuacji. Czasem błędy prawne mogą słono kosztować. Lepiej tego uniknąć i za niewielką kwotę uzyskać rzetelne doradztwo czy poprawnie napisaną umowę, która nie stanie się dla nas źródłem problemów.