Jak skutecznie dochodzić roszczeń odszkodowawczych?

Zorientuj się, jakie dokładnie świadczenia Ci się należą

Większość Polaków nie zna swoich praw i nie potrafi ich dochodzić w sądzie. Dlatego, wielkie towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często próbują zaniżać kwotę odszkodowania. Jeśli uległeś wypadkowi komunikacyjnemu, wypadkowi w pracy, jesteś poszkodowany wskutek błędu medycznego albo zostałeś narażony na inną szkodę w przypadku zdarzeń losowych – możesz i powinieneś domagać się rekompensaty.

Według polskich przepisów, masz prawo nie tylko domagać się odszkodowania za urazy i szkody, ale także do rekompensaty za utracone korzyści, jakie mógłbyś osiągnąć gdyby do zdarzenia w ogóle nie doszło. Nie oczekuj jednak, że ktoś sam zaoferuje Ci zadośćuczynienie w odpowiedniej wysokości, to ty musisz zorientować się, czy i jaka wysokość rekompensaty Ci przysługuje, a potem, jeśli to będzie konieczne, dochodzić swoich praw w sądzie.

Wybierz swojego reprezentanta

Zamiast wertować kodeksy i dokształcać się w zakresie prawa, zdecydowanie lepiej jest skorzystać z pomocy fachowców. Może to być prawnik albo kancelaria odszkodowawcza. Są na rynku podmioty, które wyspecjalizowały się w tego typu sprawach i mogą Cię za rękę przeprowadzić przez cały proces dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. Co więcej, niektóre z nich biorą honorarium tylko w przypadku pomyślnego zakończenia sprawy, dlatego decydując się na ich usługi niczego nie ryzykujesz. Ty możesz tylko dostać należne Ci pieniądze.

Dzięki współpracy ze specjalistą zyskasz pomoc w analizie sprawy i zebraniu dokumentacji. Dowiesz się również, jakie świadczenia i w jakiej wysokości Ci się należą oraz uzyskasz pomoc w gromadzeniu wymaganej dokumentacji. Na koniec, prawnik dopełni formalności, przypilnuje ustawowych terminów i w Twoim imieniu rozpisze roszczenie, które później będzie negocjował ze stroną zobowiązaną do jego pokrycia (np. z zakładem ubezpieczeń).

Jak dodaje specjalista z Kancelarii Adwokata i Radcy Prawnego adw. Monika Plisecka–Wajdziak, r.pr. Krzysztof Kieczka S.CUbezpieczyciele często próbują zaniżyć sumy odszkodowania, nie uwzględniając np. do kwoty już wypłaconych świadczeń zwrotu kosztów dojazdu do placówek medycznych. Profesjonaliści zajmujący się tego typu sprawami, bez wątpienia zwrócą uwagę na tego typu sprawę i zapewnią klientom wszystkie świadczenia należące się mu z tytułu wypadku.

Nie decyduj się na szybkie ugody

Jeśli chcesz zyskać maksymalną kwotę z tytułu roszczeń odszkodowawczych, musisz uzbroić się w cierpliwość. Nie wykluczaj żadnych wariantów prawnych, łącznie z dochodzeniem swoich praw w sądzie. Tylko z takim nastawieniem możesz wywalczyć to co ci się należy. Oczywiście nie zamykaj się na mediację, ale odpowiednio się do nich przygotuj. Dokładnie zorientuj się, o jakie świadczenia możesz się starać i przeprowadź ze specjalistą analizę Twojej sytuacji. To bardzo ważne, ponieważ jeśli zawrzesz ugodę z ubezpieczycielem z zapisem, że pokrywa ona wszelkie roszczenia poszkodowanego albo w Twojej sprawie zapadnie prawomocny wyrok, to przyznana kwota będzie ostateczna.

Jak widzisz, nie jest łatwo prawidłowo dochodzić swoich roszczeń odszkodowawczych, dlatego osobom nie posiadającym wiedzy prawniczej doradzamy skorzystanie z usług profesjonalistów. Dzięki temu masz pewność, że nikt nie zdoła Cię oszukać, wypłacając rażąco zaniżoną kwotę odszkodowania.