
Jeżeli podczas leczenia doszło do zakażenia pacjenta, lekarz postawił błędną diagnozę, której skutkiem był nieprawidłowy wybór metod leczenia lub przeprowadzona operacja nie powiodła się, pacjent ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.
Obecnie droga dochodzenia roszczeń w sprawach medycznych jest dla pacjenta znacznie łatwiejsza niż sprzed nowelizacji ustawy o prawach pacjenta w 2012 roku – mówi ekspert z Kancelarii Adwokackiej Katarzyny Dudek. Nie jest już konieczne składanie pozwu sądowego, ale wystarczy złożyć wniosek w wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.
Wojewódzka komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych
Komisje te funkcjonują w każdym województwie, a w ich skład wchodzi 16 osób, w tym lekarze i pielęgniarki, przedstawiciele rzecznika praw pacjenta i prawnicy. Składając wniosek do komisji pacjent może ubiegać się o odszkodowanie za koszty poniesione w wyniku błędnego leczenia oraz za uszczerbki na zdrowiu psychicznym (np. upokarzające sytuacje).
Orzekanie o winie konkretnej osoby z personelu medycznego nie leży w kompetencjach komisji. Jej zadaniem jest ustalenie czy faktycznie doszło do zdarzenia medycznego, którego skutkiem była szkoda pacjenta. Co więcej, praca komisji dotyczy wyłącznie zdarzeń w szpitalach, a więc nie można dochodzić tu roszczeń wobec przychodni zdrowia czy innych placówek medycznych.
Dochodzenie roszczeń na drodze sądowej
W sytuacji, gdy dochodzenie roszczeń będzie odbywało się na drodze sądowej, konieczne jest skonstruowanie pozwu. Pacjent ma możliwość pozwać placówkę medyczną o odszkodowanie, zadośćuczynienie, rentę albo ustalenie odpowiedzialności lekarza lub szpitala na przyszłość, dzięki czemu zyskuje możliwość dochodzenia roszczeń za szkodę medyczną, która może powodować pogorszenie się zdrowia w przyszłości.
Pozew w sprawach błędów medycznych
Pozew w sprawach błędów medycznych musi zawierać dokładny opis doznanej szkody medycznej, przygotowany w oparciu o dokumentację medyczną. Konieczne jest także dołączenie dowodów na poparcie pozwu. Kwota odszkodowania w takich sprawach wyliczana jest matematycznie, toteż na poparcie swoich roszczeń pacjent potrzebuje wszystkich dowodów zapłaty za leki, rehabilitację, czy dodatkowe zabiegi – wyjaśnia nasz rozmówca z Kancelarii Adwokackiej Katarzyny Dudek.
Złożenie pozwu jest czynnością odpłatną, zaś koszt wynosi tutaj 5% wartość dochodzonej kwoty odszkodowania, istnieje jednak możliwość złożenia wniosku o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych.