Wybór niszczarki do biura – sprzęty i akcesoria biurowe | Porady

Niszczarka to jedno z podstawowych urządzeń, stanowiących wyposażenie pomieszczeń biurowych. Niszczenie dokumentów nie jest podyktowane wyłącznie wygodą. To wymóg stawiany przepisami prawa, które mają na celu ochronę danych osobowych oraz informacji poufnych. Na jakie kryteria zwrócić uwagę, wybierając profesjonalną niszczarkę do biura?

Wydajność sprzętu

Pod pojęciem wydajności niszczarki kryje się przede wszystkim ilość arkuszy papieru, które urządzenie jest w stanie jednorazowo zniszczyć. Przekłada się to w oczywisty sposób na czas niszczenia oraz częstotliwość podawania niszczarce kolejnych dokumentów. W przypadku niewielkich biur, z reguły wystarczają niszczarki obsługujące pięciokartkowe pliki dokumentów. Jeżeli dana firma jest większa i obsługuje dużą ilość dokumentacji, zasadne okaże się zainwestowanie w sprzęt niszczący ponad dziesięć arkuszy za jednym zamachem. Nowoczesne modele niszczarek biurowych, przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw pozbywających się dokumentów masowo, mogą pracować w trybie ciągłym, bez okresu schładzania. Przekłada się to na dodatkową oszczędność czasu oraz szybkość pracy urządzeń.

Sposób niszczenia

Dokumenty mogą być niszczone na paski bądź ścinki. Niszczarki tnące na ścinki są bezpieczniejsze, choć droższe. Atutem niszczarek tnących na paski jest zaś ich wytrzymałość. Szczegółowość niszczenia materiałów zależy od poziomu bezpieczeństwa niszczarki. Przy siódmym, najwyższym poziomie, powierzchnia uzyskanej ścinki wynosi maksymalnie 5 mm2. Takie niszczenie obejmuje dokumenty ściśle tajne, dotyczące m.in. działań wojskowych czy wywiadowczych. Przy niszczeniu dokumentacji najmniej istotnej, z powodzeniem sprawdzają się niszczarki z poziomem bezpieczeństwa pierwszym/drugim. W przypadku dokumentów o kluczowym dla przedsiębiorstwa znaczeniu, dostateczne okazują się natomiast niszczarki z piątym poziomem bezpieczeństwa. Przed wyborem urządzenia, warto zapoznać się z treścią normy DIN 66399, określającej wymogi dotyczące niszczenia wszystkich typów dokumentów.

Stosunek ceny do jakości

Niszczarki to urządzenia dostępne do nabycia za kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych. Dla małego biura, gdzie niszczy się około trzydziestu arkuszy dziennie, spokojnie wystarcza podstawowy model niszczarki za około 400 zł. W średnich biurach, gdzie niszczarka obsługiwana jest przez większą liczbę osób, lepiej zainwestować w model gwarantujący wyższą wydajność, zaopatrzony m.in. w funkcję cofania (przydatna zwłaszcza przy zacięciu się dokumentów). Nabędziemy go za około 1000 zł. W przypadku największych biur, często mamy do czynienia z modelami zaawansowanymi. Niszczarki centralne dla czołowych przedsiębiorstw i korporacji mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. W zamian oferują jednak najwyższą jakość użytkową – ogromną moc przerobową, cichą pracę, dużą pojemność zbiornika i szczegółowość cięcia. Takie niszczarki często też oferują możliwość niszczenia niestandardowych formatów oraz innych niż papier materiałów – kart, płyt CD czy dyskietek. Przed wyborem konkretnego modelu urządzenia, warto przeprowadzić krótkie rozeznanie. Szerokim asortymentem niszczarek dla biura dysponuje np. znana firma ZiZaKo.