wybor adwokata

Prędzej czy później większość ludzi stanie przed jakimś problemem prawnym. Zawiłość przepisów oraz skomplikowanie procedur sprawia, że rozwiązanie ich własnymi siłami staje się praktycznie niemożliwe – wtedy konieczne jest skorzystanie z usług adwokata. Oto kilka porad, jak spośród wielu prawników wybrać tego, który będzie w stanie udzielić nam skuteczniej pomocy w naszych problemach.

Wybór z polecenia

Nie ma lepszego sposobu wyboru prawnika, niż poproszenie o poradę w tej kwestii bliskich lub znajomych. Osoby, które już mają za sobą rozwiązane problemy prawne chętnie dzielą się swoimi dobrymi oraz złymi doświadczeniami, zwykle są w stanie bardzo trafnie ocenić kompetencje i profesjonalizm adwokata, z którym współpracowali. Metoda ta nie zawsze się sprawdzi – przykładowo, w sytuacji, kiedy będziemy poszukiwali pomocy specjalisty w dziedzinie nieruchomości, podczas gdy nasi znajomi mieli do czynienia jedynie z adwokatami specjalizującymi się w rozwodach. Jeśli jednak mamy możliwość skorzystania z doświadczeń bliskich, zdecydowanie powinniśmy to zrobić. Inną formą zasięgania opinii jest skorzystanie z jednej z baz danych, na których użytkownicy mogą wyrażać swoje zdanie o usługach prawników. Należy jednak traktować to jako ostateczność, a na zawarte w opiniach informacje patrzeć z dużym dystansem.

Wiek i doświadczenie

Powszechną praktyką jest kierowanie się do adwokatów, którzy działają na rynku od dłuższego czasu. Jest to w pełni uzasadnione – skoro prawnik prowadzi swoją kancelarię z powodzeniem od wielu lat, to z pewnością ma doświadczenie, wiedzę i umiejętności przewyższające możliwości świeżo upieczonego adwokata po studiach. To, o czym wielu klientów, nie mających wcześniejszych doświadczeń z wymiarem sprawiedliwości nie wie, to fakt, że większość starszych prawników ma do pomocy aplikantów, na których często spoczywa cały ciężar przygotowania i prowadzenia sprawy. W obecnych czasach prawo zmienia się bardzo szybko, znacznie szybciej niż dawniej – może się zdarzyć, że nawet dobry adwokat, który wykształcenie zdobył kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, przestaje rozwijać swoją wiedzę i orientować się w aktualnych przepisach, zaczyna za to polegać głównie na pomocy młodszych pomocników. Z drugiej strony młodzi adwokacie rozpoczynający własną praktykę, choć nie posiadają dużego doświadczania, mogą to nadrabiać aktualną wiedzą, bardzo dużym zaangażowaniem w pracę oraz podejściem do klienta. Dlatego warto czasem postawić na pomoc kancelarii młodszych prawników np. Joanny Szarleta-Miastkowskiej oraz Andrzeja Miastowskiego, działających od kilku lat na terenie Konina i Słupcy.