Jeśli decydujesz się na pomoc kancelarii notarialnej, zapewne masz jakiś problem lub sprawę natury prawnej, którą chcesz sprawnie rozwiązać. W dzisiejszych czasach, w natłoku informacji, co rusz trafiasz na ofertę różnych kancelarii notariuszy, a często mimo tego, nadal nie możesz wybrać żadnej z nich. Nic dziwnego – taka decyzja ma wpływ na powodzenie sprawy i Twoje. Dowiedz się więc, jakie cechy powinna mieć dobra kancelaria.

Kancelaria notarialna – zakres usług

Jak informuje ekspert z Kancelarii Notarialnej Notariusz Agaty Banasik, notariusz wykonuje bardzo odpowiedzialny zawód zaufania publicznego. Jego szeroki zakres obowiązków, określony przez ustawę z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie, obejmuje:

  • sporządzane poświadczeń, czeków i weksli,
  • spisywanie protokołów,
  • sporządzanie aktów notarialnych np. testamentów,
  • zajmowanie się sprawami spadkowymi,
  • dokonywanie wpisów, odpisów i wyciągów dokumentów,
  • składanie wniosków o wpis w księdze wieczystej.

Oczywiście nie są to wszystkie jego obowiązki. Jako że taka osoba na pierwszym miejscu powinna stawiać dobro swojego klienta, warto wiedzieć, jakie cechy musi mieć notariusz.

Cechy dobrej kancelarii notarialnej

Wybór odpowiedniej kancelarii notarialnej to gwarancja pomyślnego rozwiązania wszystkich spraw. Dlatego właśnie przy jego podejmowaniu decyzji trzeba kierować się kilkoma istotnymi wskazówkami.

Po pierwsze – opinie. Przez różne kancelarie przewija się mnóstwo klientów. Wielu z nich pragnie wyrazić swoją radość lub niezadowolenie w związku z przebiegiem ich sprawy. Warto więc zajrzeć do Internetu i dowiedzieć się, ile osób jest usatysfakcjonowanych z usługi danego specjalisty. Jeśli masz znajome osoby, które miały z nim do czynienia, można również u nich zasięgnąć opinii. Od tego może zależeć przebieg sprawy.

Ponadto zwróć uwagę na to, w jakich dziedzinach prawa specjalizuje się wybrana przez Ciebie kancelaria. Warto stawiać na te z szerokim zakresem usług, które w uzasadnionych przypadkach mogą nawet świadczyć usług poza biurem.

Notariusz to też człowiek, dlatego powinien traktować drugą osobę z należytym szacunkiem i powagą. Jeśli na pierwszym spotkaniu okaże się, że specjalista nie jest przystępny i czujesz, że ta współpraca będzie wyglądała źle, poszukaj alternatywy.

Dobra kancelaria notarialna ma na uwadze przede wszystkim dobro klienta oraz udziela niezbędnych i wyczerpujących wyjaśnień. Wszystkie dokumenty sporządza w przejrzysty sposób i dochowuje tajemnicy okoliczności sprawy.

Pamiętając o tych kwestiach, wybierzesz usługi notarialne, które spełnią Twoje oczekiwania.