porada prawna

W życiu codziennym bardzo często mamy do czynienia z formalnościami prawnymi. Ponieważ nie każdy dysponuje odpowiednią wiedzą na ten temat, warto  czasem skorzystać z porady prawnej. Zawieranie umów, wypełnienie dokumentów skierowanych do urzędów lub prywatnych instytucji, korzystanie z usług bankowych – takie sytuacje można mnożyć. Kiedy faktycznie warto udać się do prawnika w celu poszerzenia swojej wiedzy i wybrania dla siebie optymalnego rozwiązania w danej sprawie?

W jakiej sytuacji można wybrać się do prawnika?

Z porady prawnej warto skorzystać wtedy, kiedy naruszone zostały nasze prawa. Może to dotyczyć sytuacji związanych np. z pracodawcą. Wtedy warto wybrać się do prawnika specjalizującego się w Prawie Pracy. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli posiadamy umowę cywilno-prawną, np. zlecenie lub o dzieło, należy udać się do prawnika lub radcy prawnego, który specjalizuje się w Prawie Cywilnym, te umowy bowiem podlegają pod tę gałąź prawa. Z porad prawnych można skorzystać też w przypadku spraw rozwodowych czy spadkowych. Są to bardzo specyficzne sytuacje, które nierzadko poruszają nasze długo skrywane emocje. W związku z tym często niezbędna jest pomoc prawnika, który sprawę oceni obiektywnie i podpowie najlepsze dla nas rozwiązanie, co może przyczynić się do pozytywnego zakończenia sprawy.

Jak komentuje pracownik Kancelarii Adwokackiej Dominika Baranowskiego: Często trafiają do nas klienci, którzy nie zdają sobie sprawy ze swoich praw. Skorzystanie z porad doświadczonych prawników, w tym adwokatów czy radców prawnych, pozwala zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i nerwów. Od specjalistów danej dziedziny możemy dowiedzieć się, jakie są nasze prawa i obowiązki, a także jakie może być przewidywane zakończenie sprawy. Może on także towarzyszyć na każdym etapie postępowania sądowego, dzięki czemu klienci czują się o wiele pewniej podczas rozpraw.

Kiedy warto skorzystać z porady prawnika?

Zawsze, kiedy nie jesteśmy pewni tego, jakie przepisy nas obowiązują i jakie kroki prawne powinniśmy podjąć, warto skorzystać z porady prawnej. W niektórych sytuacjach bez pomocy adwokata nie będziemy mogli nawet złożyć odpowiedniego wniosku do sądu. Jeśli potrzebują Państwo porady prawnej, warto wybrać się do prawnika, który będzie posiadał doświadczenie w sprawach dotyczących danej gałęzi prawa. Dzięki temu można liczyć na korzystne rozstrzygnięcie danej sprawy.