Fotelik samochodowy jest podstawowym akcesorium, które umożliwia przewożenie dziecka w samochodzie bezpiecznie i zgodnie z prawem. Rodzice bardzo często zastanawiają się, do kiedy konkretnie dziecko musi korzystać z fotelika, dlatego warto podkreślić, że obecnie określane jest to nie według wieku, a wzrostu dziecka. Co mówią przepisy o ruchu drogowym odnośnie konieczności przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych?

Do kiedy konkretnie dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym?

Jeszcze parę lat temu, przepisy o ruchu drogowym informowały kierowców przewożących dzieci, że każdy maluch do 12 roku życia, podczas jazdy samochodem, musi korzystać z fotelika samochodowego. Obecnie, przepisy o ruchu drogowym zmieniły kryteria i istotnym nie jest już wiek przewożonego dziecka, a jego wzrost.  Według obowiązującego prawa, w fotelikach muszą jeździć wszystkie dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu. W przypadku niezastosowania się do przepisów, za tego rodzaju wykroczenie kierowca musi liczyć się z otrzymaniem mandatu oraz punktów karnych.

Istnieją jednak wyjątki

Fotelik samochodowy nie musi być stosowany, jeśli dziecko siedzi na tylnym siedzeniu i ma co najmniej 135 cm wzrostu oraz jest przypięte pasami bezpieczeństwa. Trzeba jednak podkreślić, że dotyczy to tylko tych dzieci, które nie mieszczą się w dostępnych na rynku fotelikach. I tutaj warto podkreślić, że niektórzy producenci oferują foteliki dla dzieci ważących do 50 kg.

Dodatkowo, jeśli na tylnym siedzeniu znajduje się trójka dzieci i niemożliwe jest zainstalowanie trzeciego fotelika, to gdy dziecko ma powyżej trzech lat, może jechać bez fotelika, pod warunkiem, że będzie miało zapięte pasy bezpieczeństwa. Ponadto, w foteliku nie muszą jeździć także dzieci, które posiadają zaświadczenie lekarskie z przeciwwskazaniami do jego stosowania.

O czym pamiętać kupując fotelik samochodowy dla niemowlaka lub starszego dziecka?

Podczas zakupu fotelika samochodowego, należy dobrać go odpowiednio do wzrostu i masy ciała. Dla niemowlaków sprawdzą się te od 0 do 13 kg, a dla dzieci odpowiednio od 9 do 18, 25, a nawet 36 kg.

Należy podkreślić, że starsze dzieci (do 36 kg) powinny korzystać ze specjalnie dla nich przygotowanych fotelików samochodowych. Można zamienić je na podstawkę podwyższającą, nie jest to jednak zalecane – podkreśla specjalista ze sklepu „Świat Dziecka” z Krakowa.

 Ponadto, podczas zakupu, należy koniecznie sprawdzić, czy wybrany model fotelika posiada odpowiednie atesty i certyfikaty. Dodatkowo, należy zorientować się, jak mocowany jest fotelik oraz czy pasuje do konkretnego modelu samochodu. Podczas wyboru, trzeba także pamiętać, by głowa dziecka nie wystawała poza fotel, a pasy dało się swobodnie zapiąć.