Zgodnie z definicją, adwokat (słowo pochodzące z łacińskiego advocatus od advocare – wzywać na pomoc) to prawnik, który świadczy prawną pomoc. W szczególności taką, która opiera się o udzielanie porad prawnych.

Czym właściwie zajmuje się adwokat – wyjaśnienie.

Zgodnie z definicją, adwokat (słowo pochodzące z łacińskiego advocatus od advocare – wzywać na pomoc) to prawnik, który świadczy prawną pomoc. W szczególności taką, która opiera się o udzielanie porad prawnych. W różnych sprawach, niezależnie od ich genezy. Dodatkowo, sporządza też opinie prawne, które znajdują zastosowanie w różnego rodzaju postępowaniach, zarówno karnych, jak i z powództwa cywilnego.

Ponadto, adwokat opracowuje też różnego rodzaju projekty aktów prawnych i występuje przed sądami oraz urzędami. W tym zakresie, adwokat jest reprezentantem swojego klienta. Potocznie, adwokatów nazywa  się obrońcami sądowymi. Jednak ta nazwa jest nie do końca adekwatna, ponieważ nie każdy adwokat zajmuje się bezpośrednio obroną i reprezentowaniem interesów strony przed sądami.

Na co zwrócić uwagę, gdy chcesz wybrać prawnika dla siebie? Przede wszystkim na zakres działań, którym zajmuje się dany prawnik. Jedni specjalizują się w sprawach karnych, inni w sprawach cywilnych, na przykład – w rozwodach i dzieleniu majątku. Wszystko zależy od tego, czego rzeczywiście potrzebujesz dla siebie. Na szczęście na stronach internetowych prawników, znajdziesz zawsze zakres działań, których podejmuje się konkretny specjalista.

Zapamiętaj – w poszukiwaniu adwokata warto zdać się na coś więcej niż własne przeczucie. Bazować powinno się na opiniach. Im więcej pozytywnych opinii ma w różnych źródłach dany prawnik, tym większe prawdopodobieństwo, że są one zgodne z rzeczywistością. A to z kolei przekłada się na dużą skuteczność działania. W końcu gdy już szukasz adwokata, który zajmie się Twoją sprawą, niezależnie od tego, na czym ma polegać jego zadanie – chcesz jednego. Korzystnego obrotu spraw dla siebie. Prawda? I właśnie po to warto poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniego prawnika. Żeby potem uniknąć rozczarowań i móc spokojnie  czekać na rozwiązanie konkretnej sprawy. Oczywiście takie rozwiązanie, które będzie zgodne z naszymi oczekiwaniami, z rezultatem, który chcemy uzyskać w ramach starań prawnika.