dobry adwokat

Większość z nas stanie kiedyś przed wyborem prawnika lub ma to już za sobą. Współcześnie uczelnie promują świeżo upieczonych prawników w tempie niemal zastraszającym. Osoba, która potrzebuje pomocy prawnej jest wręcz zasypywana możliwościami. Kryteriów wyboru jest mnóstwo. Jak się w tym połapać? W poniższym poradniku podpowiemy, jak znaleźć kancelarię, która najlepiej odnajdzie się w naszej sprawie.

Specjalizacja

Czy ze sprawą rozwodową warto  pójść do bardzo znanego prawnika specjalizującego się w prawie autorskim? To tak, jakby pójść ze skręconą kostką do neurochirurga. Prawo ma wiele gałęzi. Wielu prawników wybiera jedną z nich i w niej „siedzi”. Warto zdecydować się na dobrego adwokata, który będzie się specjalizował tylko w naszej konkretnej sprawie. Zasada, że gdy coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, sprawdza się także na polu prawa.

Młody czy doświadczony?

Przyjęło się sądzić, że starszy adwokat ma większe doświadczenie, niejedno już w życiu widział i żadna sprawa go nie zaskoczy. Lata praktyki to coś, co przemawia do wyobraźni klientów. Nie zawsze jednak jest to realne wyobrażenie. Zdarza się, że starsi prawnicy jedynie sygnują dokumenty sporządzone przez młodszych, dopiero rozpoczynających karierę, i tak naprawdę nie są do głębi zajęci sprawą.

Na korzyść młodych adwokatów przemawia również fakt, że łatwiej przychodzi im nadążanie za zmianami w prawie. Nawyki wyniesione z uczelni są pomocne podczas aktualizowania wiedzy, a ta z zakresu prawa zmienia się tak szybko, jak szybko władza zmienia przepisy… Często są to sprawy drobne, trudno dostrzegalne, a brzemienne w skutkach. Dociekliwy młody prawnik powinien wychwycić każdy niuans i być w 100% na bieżąco.

Cena czy jakość?

Jakość musi kosztować. Oszczędzanie na prawnikach potrafi okrutnie się zemścić. Nie oznacza to jednak, że każdy drogi prawnik jest automatyczne dobry. Nie jest też powiedziane, że nieco tańszy prawnik będzie niekompetentny. Rażąco niska cena może być pewnym sygnałem, ale o niczym nie przesądza. Warto prześledzić opinie o danym prawniku (np. Węgłowski Kancelaria Prawna) i, zestawiając je z cenami, doświadczeniem i specjalizacją, wybrać tego, który oferuje korzystny stosunek ceny do jakości. Żadne opinie w Internecie nie zastąpią jednak rekomendacji bliskiej osoby zadowolonej z efektów pracy adwokata.