fotel

Jak wskazują statystyki, osoby, które pracują za biurkiem, spędzają w pozycji siedzącej nawet do 13 godzin na dobę. Nie przeprowadzono wiarygodnych badań na temat tego, jak wiele czasu w pozycji siedzącej spędzają nasze dzieci – wiemy jedno, na pewno godziny spędzone w szkole to nie godziny siedzenia na wygodnych krzesłach. Powinniśmy więc zadbać nie tylko o swoje wygodne krzesło biurowe, ale także o wygodne miejsce dla dziecka przy jego biurku. Źle dobrane krzesło może być przyczyną bólu pleców, kręgosłupa, karku, ale nie tylko. Jeśli zbyt dużo czasu spędzamy w niekorzystnej pozycji, możemy mieć też problemy z koncentracją i bólami głowy. Czym się kierować przy wyborze foteli biurowych? – Przede wszystkim ergonomią, na której się skoncentrujemy.

Ergonomia fotela obrotowego

Ergonomia fotela biurowego to złożony parametr i nie da się go określić w dwóch słowach. Na nasz komfort wpływa kilka czynników, które pozwalają nam przyjąć najkorzystniejszą pozycję: kolana zgięte pod kątem 90 st. i taki sam kąt między ramieniem i przedramieniem, a kręgosłup ułożony w pozycję litery „S”. Wysokość fotela ma wpływ na naszą pozycję i prawidłowe rozłożenie ciężaru wzdłuż kręgosłupa. Podłokietniki fotela biurowego powinny wspierać ręce przez cały czas, dlatego powinny być idealnie dopasowane do naszego wzrostu i biurka, przy którym będziemy z krzesła korzystać (niektóre fotele mają regulowane podłokietniki, jednak nie jest to częsty widok w sieciowych sklepach).

Oparcie powinno mieć profilowany kształt, najlepiej z lędźwiowym podparciem – mówi nam przedstawiciel dystrybutora mebli biurowych MEBLANT z Wrocławia.

Pracując przy biurku, nie powinniśmy się pochylać do przodu, a więc siedzisko nie może być zbyt głębokie. Dobrze jest wybrać fotel z odchylanym oparciem, ponieważ pozwala to odciążyć plecy w czasie przerw, chociaż każdy fachowiec zaleci, by jednak w czasie przerwy przynajmniej przespacerować się po biurze.

Materiał i siedzisko

W przypadku tapicerowanych naturalnymi tkaninami lub naturalną skórą nie jest zwykle potrzebna wentylacja, ale niektóre krzesła z eko-skóry ją posiadają. Mogą to być niewielkie otwory albo siatka wbudowana w oparcie. Zwróćmy uwagę nie tylko na materiał, z jakiego wykonana jest tapicerka, ale także materiał, który wypełnia siedzisko. Materiał powinien zachowywać swoje właściwości przez lata, nie może to być pianka, która po kilku miesiącach użytkowania przestanie spełniać swoją funkcję. Podsumowując: wybierając odpowiedni fotel biurowy, powinniśmy się kierować kilkoma parametrami, które zapewnią nam komfort użytkowania przez długi czas.