Fakty i mity

W oczach większości Polaków, korzystanie z profesjonalnej pomocy prawniczej wiąże się ze sporym wydatkiem. W rzeczywistości sprawa nie jest tak oczywista. Na ostateczne koszty porad prawnych wpływa bowiem szereg różnych czynników.

O wycenie decyduje między innymi stopień złożoności danej sprawy oraz dziedzina prawa, z którą mamy do czynienia. Ogólna zasada jest dość prosta – im węższa specjalizacja prawna, tym wyższa wycena usługi. Idąc tym tokiem rozumowania, za standardową poradę z zakresu prawa cywilnego będziemy musieli zapłacić nieco mniej, niż za przykładową konsultację dotyczącą prawa podatkowego – objaśnia specjalista Grupy Prawnej Goldwin, nowoczesnej kancelarii prawniczej z Torunia.

Uśrednione kwoty

Z jakimi stawkami mamy zatem do czynienia? Pojedyncza konsultacja z prawnikiem to koszt 100-300 złotych. Cena za sporządzenie pisma czy umowy sięga kwot nieco wyższych – około 500 złotych i więcej. Poprowadzenie sprawy rozwodowej może wiązać się z wydatkiem rzędu nawet 3-6 tysięcy złotych. Oczywiście ceny bywają różne, niezależnie od wspomnianych wcześniej czynników. Wpływ na nie mają również inne uwarunkowania – miejscowość w której działa dana kancelaria prawna, a także jej ogólna renoma i dorobek. W wybranych przypadkach – np. działalności prowadzonej w ramach wolontariatu – zdarza się możliwość skorzystania z pomocy darmowej. Takie usługi są zazwyczaj świadczone w określonych miejscach, dniach oraz godzinach. Sprawdzają się głównie przy najdrobniejszych sprawach.

Drogo? Niekoniecznie

Jak widać, przy podstawowych poradach prawnych kwoty za usługę nie są szczególnie wygórowane. Wzrastają wraz ze stopniem skomplikowania sprawy, a w skrajnych przypadkach sięgają kilku tysięcy złotych. To cena, jaką musimy zapłacić za wiedzę i umiejętności. Oddając się pod opiekę wykwalifikowanego prawnika oszczędzamy sporo czasu i nerwów oraz zwiększamy szansę na ochronę własnych interesów czy dochodzenie praw przed sądem. A to często okazuje się mieć o wiele większą, wręcz bezcenną wartość.