adwokat

Rozwód, walka o alimenty, podział spadku – to tylko niektóre z sytuacji, które wymuszają na nas konieczność poszukiwania pomocy prawnej. Udając się do kancelarii adwokackiej, mamy nadzieję na szybkie i możliwie bezbolesne rozwiązanie problemów, dlatego istotny jest wybór naprawdę dobrego prawnika. Czym powinna charakteryzować się osoba, której powierzymy nasze ważne sprawy?

Zakres usług kancelarii adwokackiej

Podstawową kwestią podczas wyboru kancelarii adwokackiej jest zakres świadczonych przez nią usług. Polski system prawny jest niezwykle złożony, a poszczególni adwokaci specjalizują się w jego różnych gałęziach. W sprawach związanych z podziałem majątku, rozwodem, alimentami czy opieką nad dziećmi należy szukać pomocy u specjalistów z zakresu prawa rodzinnego; pomoc w obsłudze prawnej przedsiębiorstwa otrzymamy u specjalisty prawa cywilnego i gospodarczego; w najtrudniejszych sprawach karnych pomocy udzieli ekspert prawa karnego. W niektórych miejscach, jak np. Kancelaria Adwokacka Grzegorza Buby w Lubinie, pracują prawnicy specjalizujący się we wszystkich wymienionych obszarach prawa.

Bardzo ważną cechą dobrego adwokata jest doświadczenie. Choć każdy praktykujący prawnik musi posiadać udokumentowane wykształcenie i bardzo szeroką wiedzę, to doświadczenie w pracy daje mu możliwość sprawnego poruszania się w systemie. Zanim zdecydujesz się na spotkanie w kancelarii, postaraj się zdobyć informacje dotyczące czasu jej istnienia.

Umiejętności miękkie adwokata

Wykształcenie, profesjonalizm, dyskrecja i lojalność wobec klienta to cechy, których należy wymagać od każdego adwokata. Brak zachowania dyskrecji lub postępowanie wbrew interesom klienta jest niedopuszczalne, a postępujący w ten sposób adwokat może zostać zawieszony w wykonywaniu czynności zawodowych. Dlatego profesjonalnego postępowania możesz oczekiwać w każdej kancelarii prawnej. Natomiast osobną kwestią jest indywidualne podejście do klienta.

Dobry adwokat to również taki, który potrafi w sposób spokojny i zrozumiały wytłumaczyć każdemu klientowi bieżącą sytuację oraz planowane działania. Ważne jest, by klient kancelarii nie miał poczucia zagubienia lub bycia ignorowanym przez osobę, która ma udzielić mu pomocy w trudnej sytuacji życiowej. Adwokat powinien więc dbać o dobry, profesjonalny, a jednocześnie delikatny kontakt ze swoimi klientami, wykazywać zaangażowanie w powierzone mu zadania i w sposób przystępny informować klienta o postępach w prowadzonej sprawie.

Do ważnych cech osobowości adwokata należą też staranność i wytrwałość. To dzięki nim prawnik może skutecznie reprezentować swoich klientów nawet w najtrudniejszych sprawach.