Odpowiednia ocena kompetencji adwokata jest bardzo skomplikowana. Każda osoba, która przyjdzie do biura adwokata na pierwszy rzut oka zauważy na pewno stylowo urządzone wnętrze, jak również poważną osobę, siedzącą za biurkiem.

Zwykle adwokat mówi w niezbyt zrozumiałym dla zwykłego zjadacza chleba języku. Dlatego też słuchacz będzie miał wrażenie, że rozmawia z bardzo kompetentną osobą.

Podczas oceny kompetencji adwokata nieoceniona będzie intuicja, a także umiejętność wychwycenia wartości osoby, z którą w danym momencie rozmawiamy. Większa część pracowników powinna znaleźć czas dla swoich klientów, w momencie gdy ci powierzą im swoją sprawę. Niezwykle istotne jest zadawanie pytań zanim wybierzemy adwokata, gdyż to od niego będzie zależało, czy nasza sprawa zostanie wygrana. Nie można pozwolić adwokatowi na zdominowanie nas, ani też na to, aby próbował nas zwieść niezrozumiałym językiem.

Jak rozpoznać bardzo dobrego adwokata ?

Warto na pewno zadać sobie pytanie: kim jest dobry adwokat i jakie cechy powinny go charakteryzować ? Istotne będą nie tylko cechy osobowościowe, ale przede wszystkim doświadczenie i wiedza. Zatem w jaki sposób rozpoznać, czy wybrany przez nas adwokat posiada te przymioty ?

Najpierw powinniśmy się dowiedzieć coś na temat zainteresowań zawodowych naszego adwokata. Warto mieć na uwadze, że zdecydowana większość prawników zajmuje się na ogół sprawami z prawie połowy przedmiotowego zakresu praw : począwszy od prawa administracyjnego, po handlowe i gospodarcze. Niektórzy zajmują się ponadto obsługą spraw podatkowych.

Czy taki adwokat posiada właściwe kompetencje, aby przyjąć zlecenie od nas ? Sprawa może wydawać się wątpliwa, gdyż samo zapoznanie się z zagadnieniami powiązanymi z umową spółki może zająć ogół czasu przewidzianego na sprawę. Prawnik, który zajmuje się wszystkimi dziedzinami to zdecydowanie zły wybór.

Adwokat, którego szukamy powinien być wyspecjalizowany w bardzo wąskiej dziedzinie prawa. Wtedy będziemy mogli mieć pewność, że sprawa będzie prowadzona efektywnie. Takiemu adwokatowi można powierzyć nawet bardzo skomplikowane zadania. Dobry adwokat to szczególnie adwokat specjalista.