Dobry prawnik, tak samo, jak w każdym innym zawodzie musi posiadać szereg cech, które charakteryzują go, jako dobrego. Pamiętać natomiast należy, że wciąż są to tylko ludzi i każdy z nich ma inny styl pracy, specjalizuje się w innej dziedzinie i ma własne podejście do pracy. Zatem jak wybrać nieznajomego człowieka na naszego obrońce? Czym się kierować? Przedstawiamy poniżej 7 cech, którymi charakteryzować winni się dobrzy prawnicy. Podzieliliśmy je na cechy zawodowe i charakterologiczne.

Cechy zawodowe:

  • Rzetelność i kompetencja – wybierając prawnika, który zajmie się naszą sprawą rozwodową, musimy się w pierwszej kolejności kierować do adwokata, który zajmuje się prawem rozwodowym. Prawo jest bardzo rozległą dziedziną, i podobnie jak w medycynie tutaj również występuje podział na dyscypliny. Trzeba także brać pod uwagę, że ilość niuansów i prawniczych zawiłości jest spora, i część tej wiedzy nie da się tak po prostu poznać podczas studiów. Dlatego bardzo istotne jest doświadczenie, dzięki któremu właśnie taki niuanse mają szansę się wyklarować. Warto więc szukać opinii w internecie na temat adwokata, którego „mamy na oku”, bowiem sama wiedza książkowa to połowa, reszta to doświadczenie. Opinie w internecie mogą być więc bardzo pomocne. Znajdźmy zatem ludzi, którzy mieli podobne problemy i dowiedźmy się od nich jaki prawnik udzielił im pomocy.
  • Dyskrecja – z reguły problemy z prawem to coś, czym nie chcemy się dzielić ze światem. Adwokaci ponadto objęci są tajemnicą zawodową. Obowiązuje ona przed sądem i innymi instytucjami państwowymi. W związku z tym absolutnie wszystkie informacje pozostają pomiędzy klientem i jego adwokatami i to właśnie klient decyduje, co może zostać ujawnione. W ten sposób budowane jest zaufanie, które daje pewność, iż adwokat działać będzie wyłącznie na jego korzyść.
  • Profesjonalizm – w tym punkcie mieści się także niezależność działania. Adwokat pozostawać nie może pod wpływem osób trzecich — czy to prywatnych, czy instytucji. Dlatego prawnik musi podlegać wyłącznie poleceniom klienta, którego jest pełnomocnikiem.
  • Lojalność – wszelkie działania prawnika muszą bezwzględnie podporządkowane być działaniom w imieniu ochrony praw klienta, przy wykorzystaniu środków prawnych.

Cechy charakterologiczne

  • Otwartość – łatwość w nawiązywaniu kontaktów jest w zasadzie niezbędna w zawodzie prawnika. W głównej mierze ze względu na to, że musi on potrafić dogadać się w zasadzie z każdym – czy to oskarżonym, czy świadkiem, prokuratorem itd.
  • Praktycyzm – każde działanie powinno być ukierunkowane na cel. Dlatego dobry prawnik działa w kierunku osiągnięcia celu, nie generując zbędnych kosztów, czy to finansowych, czy emocjonalnych.

Współodczuwanie – dzięki empatii adwokat potrafi wczuć się w role swojego klienta i dzięki temu prawnikowi łatwiej zrozumieć jego postawę. Jest to jedna z najbardziej pożądanych cech, które posiadać powinien adwokat.

Artykuł powstał dzięki informacjom ze strony Adwokat Kraków.