kancelaria adwokacka

Nie trzeba być przestępcą, żeby korzystać z pomocy adwokatów. Zasięganie porad prawnych w różnych kwestiach to codzienność dla przedsiębiorców, a także osób fizycznych, występujących jako stron w sprawach z zakresu prawa cywilnego. Z jakimi problemami warto zwrócić się do doświadczonego adwokata?

Pomoc w prowadzeniu firmy

Wiele firm, szczególnie tych, których nie stać na utworzenie własnego działu prawnego, decyduje się na regularną współpracę z kancelariami adwokackimi. Pomoc wykwalifikowanego w prawie finansowym czy cywilnym prawnika może się okazać nieoceniona przy zawieraniu umów z innymi firmami, a także na każdym etapie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Warto pamiętać, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania – wszelkie niejasności związane z przepisami prawa warto wcześniej skonsultować z adwokatem.

Problemy z zakresu prawa rodzinnego

Wiele prawdy jest w stwierdzeniu, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu – istnieje wiele sytuacji, kiedy tylko pomoc prawnika może pomóc uporządkować nam sprawy między naszymi krewnymi. Jednym z rodzajów sporów, kiedy pomoc adwokata jest wręcz niezbędna, jest rozwód oraz wynikające z niego konsekwencje – między innymi ustalanie praw do opieki, alimentów, podziału majątku. – Paradoksalnie, wiele osób stwierdza, że jest w stanie samodzielnie dochodzić swoich praw i decyduje się na zrezygnowania z pomocy – mówi adwokat Jan Panek To bardzo poważny błąd, który może kosztować nas więcej, niż koszt wynajęcia prawnika. Warto pamiętać, że powodzenie sprawy w dużej mierze zależy od przyjętej strategii, znajomości procedur, a także „chłodnego” podejścia. Wiele z tych, które zdecydowały się na samodzielne bronienie swoich racji, przegrało, ponieważ nie było w stanie zdystansować się do sprawy i straciło racjonalny ogląd rzeczywistości.

Prawo pracy

Na linii pracownik-pracodawca często dochodzi do istotnych spięć – niektóre z nich mają swój finał w sądzie. Pomoc prawnika przyda się, jeśli jesteśmy stronę w postępowanie o odszkodowanie, zadośćuczynienie, przywrócenie do pracy bądź mobbing.

Prawo karne

Czyli to, z czym adwokaci kojarzeni są najlepiej. Każdy oskarżony o popełnienie czynu zabronionego, np. kradzieży czy pobicia, ma prawo i powinien skorzystać z pomocy adwokata. Dobrze jest pamiętać, że nie zawsze da się uniknąć wyroku skazującego – dzieje się tak, kiedy wina oskarżonego jest bezsporna i poparta odpowiednimi dowodami. Nie oznacza to, że prawnik staje się zbędny – rozsądnie przygotowana linia obrony może posłużyć znacznemu obniżeniu wymiaru kary.