Zasady zasądzania alimentów według polskiego prawa

Procedura alimentacyjna wydaje się z założenia jasna, jednak wszędzie tam, gdzie występuje czynnik ludzki, możliwe jest pojawianie się dodatkowych wątpliwości i utrudnień. W jaki sposób i jakimi zasadami kierują się polskie sądy, zasądzając ten rodzaj świadczenia? Kto może zostać objęty obowiązkiem alimentacyjnym? Poniżej staramy się udzielić jasnych odpowiedzi na te pytania!
Czym są alimenty i kogo może obejmować obowiązek alimentacyjny?
Alimenty są rodzajem świadczenia na rzecz osoby fizycznej, których celem jest zapewnienie możliwości utrzymania się. Obowiązkiem alimentacyjnym mogą zostać objęci członkowie rodziny, zarówno spokrewnieni, jak i spowinowaceni czy też związani małżeństwem. Jak to rozumieć? Alimentami obciążeni mogą zostać przykładowo:
· rodzice (także adopcyjni) względem dzieci,
· dziadkowie względem wnuków,
· dzieci względem rodziców, dziadków czy rodzeństwa,
· małżonkowie względem siebie,
· pasierb wobec ojczyma lub macochy, jak i odwrotnie.
W pierwszej kolejności o alimenty ubiegać się można od najbliższych członków rodziny. W przypadku, gdy uzyskanie świadczenia jest niemożliwe obowiązkiem alimentacyjnym mogą zostać objęci pozostali krewni czy spowinowaceni. Proces alimentacji i jej zasady są regulowane przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Jakimi przesłankami kieruje się sąd w postępowaniu o alimenty?
Jeśli postępowanie o alimenty toczy się przed sądem, ten kieruje się przepisami zawartymi w wyżej wymienionym kodeksie. Najważniejszą przesłanką do przyznania świadczenia jest niedostatek, a więc niemożność samodzielnego utrzymania się przez osobę ubiegającą się o alimenty. Zasada ta stosowana jest w przypadku obowiązku spoczywającego na dzieciach względem rodziców czy dziadków, rodzeństwie czy też współmałżonkach.
Jeśli analizować będziemy obowiązek alimentacyjny na rzecz dziecka, którym objęci są w pierwszej kolejności jego rodzice, musimy pamiętać, że sąd kieruje się zapisami określającymi, że świadczenie należne jest dzieciom, które nie są jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, także w trakcie kontynuacji nauki po ukończeniu 18 roku życia. Dożywotni obowiązek alimentowania dotyczy natomiast dziecka z niepełnosprawnością. Ustalając wysokość alimentów sąd kieruje się takimi czynnikami, jak potrzeby małoletniego oraz możliwości zarobkowe lub majątkowe rodzica czy dalszego krewnego.
Czy przy występowaniu o alimenty konieczna jest pomoc prawnika?
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest polubowne ustalenie wysokości alimentów i dobrowolne ich wypłacanie. Często jednak napięcia rodzinne i trudności w dojściu do porozumienia wymuszają złożenie pozwu w Sądzie Rejonowym. Doradca z Kancelarii Adwokackiej Grzegorza Buby w Lubinie zaznacza:
- Pozew musi zawierać pewne elementy formalne, które gwarantują, że będzie skuteczny. Konieczne jest, chociażby uzasadnienie roszczenia, ale ważne jest również wniesienie o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności. Pozew powinien być poparty także materiałem dowodowym, który potwierdza uzasadnione potrzeby dziecka.
Samodzielne sformułowanie pozwu nie jest czynnością bardzo skomplikowaną, ale łatwo w takim piśmie zapomnieć o istotnych elementach, które będą następnie utrudniały czy opóźniały postępowanie. Warto w takim przypadku zasięgnąć porady u adwokata czy też, poprzez złożenie pełnomocnictwa, zdać się na całkowite poprowadzenie przez niego naszej sprawy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Karolina Karlińska-Markiewicz
Adwokaci woj. mazowieckie00-696 Warszawa, Pankiewicza 1 lok. 11
-
Radca Prawny Dariusz Wojtak Kancelaria Radcy Prawnego
Radcy prawni woj. lubelskie22-400 Zamość, Sadowa 19
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Marcin Bluszcz
Adwokaci woj. mazowieckie09-100 Płońsk, Grunwaldzka 31 lok. 4