Materiał Partnera

Zakup nieruchomości. O czym należy pamiętać?

Zakup nieruchomości. O czym należy pamiętać?

Kupno nieruchomości to poważna decyzja, która wiąże się nie tylko z jednorazowym wydatkiem, ale przede wszystkim stanowi długoterminową inwestycję, bez względu na jej przeznaczenie. Dobra nieruchomość to taka, która z czasem zyska na wartości i przyniesie inwestorowi oczekiwane korzyści. Na co w takim razie należy zwrócić uwagę, planując zakup lokalu usługowo-handlowego, mieszkania czy innego obiektu?

Wybór odpowiedniej nieruchomości

Decydując się na zakup nieruchomości, bierzemy pod uwagę kilka czynników. Do najważniejszych należy cena, ponieważ zazwyczaj dysponujemy ograniczonym budżetem oraz lokalizacja – tu największą popularnością cieszą się obiekty dobrze skomunikowane z newralgicznymi punktami, szczególnie z centrum miasta. Wiele zależy tu od charakteru danej inwestycji i potrzeb inwestora. Jeśli bowiem poszukujemy mieszkania dla rodziny, to w okolicy powinny znaleźć się sklepy, placówki edukacyjne i handlowe, z kolei lokal biurowy musi dysponować parkingiem. Istotne znaczenie ma też powierzchnia nieruchomości, która powinna być dostosowana do potrzeb naszych lub też potencjalnych najemców. Warto również zwrócić uwagę na możliwości zagospodarowania danej nieruchomości i ich zbieżność z naszymi planami wiązanymi z daną inwestycją.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Dobra cena i lokalizacja to jednak nie wszystko. Warto bowiem dokładnie przyjrzeć się temu, w jakim stanie znajduje się dana nieruchomość. Dobrą praktyką jest wizyta w danym lokalu ze specjalistą budowlanym, który pomoże wykryć ewentualne usterki. Kontrola stanu technicznego to jednak nie wszystko. Przed zakupem powinniśmy również zweryfikować sytuację prawną obiektu (tu ważna jest analiza księgi wieczystej), sprawdzić plany związane z zagospodarowaniem okolicy oraz upewnić się, czy zaproponowana przez sprzedającego cena odpowiada faktycznej wartości rynkowej. W tym celu warto zdecydować się na przeprowadzenie audytu nieruchomości i dokonanie jej wyceny. Wszystkie te czynności pomogą ocenić ewentualne ryzyko inwestycyjne.

Pośrednictwo w zakupie nieruchomości. Dlaczego warto?

Ponieważ wymienione wyżej działania związane z poszukiwaniem idealnej nieruchomości i weryfikowaniem jej stanu wymagają czasu, wiedzy i zaangażowania, inwestorzy chętnie korzystają z usług pośrednictwa w tym zakresie. Renomowane firmy, takie jak NAI Estate Fellows, dysponują obszernymi bazami kontaktów i zajmują się zarówno wyborem, jak i weryfikacją ofert, pozwalając zminimalizować ryzyko związane z zakupem nieruchomości. Dzięki temu inwestycja jest bezpieczna, korzystna i przebiega sprawnie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy