Materiał Partnera

Zakres usług adwokackich

Zakres usług adwokackich
Chociaż zawód adwokata kojarzy się przede wszystkim z obroną strony podczas procesów sądowych, zazwyczaj w sprawach karnych, zakres usług adwokackich jest bardzo szeroki. Adwokat będzie nas bronił również w sprawach cywilnych, rodzinnych, a także zapewni obsługę prawną w zakresie prawa gospodarczego oraz administracyjnego. Z jego usług korzystają osoby prywatne oraz firmy. Przyjrzyjmy się zatem dokładnemu zakresowi jego usług. Adwokat to zawód, cieszący się niezmiennie od lat bardzo dużym społecznym prestiżem. Polega on na świadczeniu pomocy prawnej, udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii oraz opracowywaniu projektów aktów prawnych. Adwokat jest upoważniony do występowania przed sądami i urzędami, a zakres jego działań reguluje ustawa z dnia 26 maja 1982 Prawo o adwokaturze. Warto także zaznaczyć, że adwokaci działają bądź samodzielnie, bądź w zespołach adwokackich. Aby zostać adwokatem, należy ukończyć wyższe studia prawnicze, odbyć aplikacje adwokacką oraz zdać egzamin adwokacki. Przyjrzyjmy się bliżej zakresowi usług adwokackich.

Reprezentacja w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych

Podstawowym zajęciem adwokata jest reprezentacja klientów w sprawach karnych, cywilnych oraz rodzinnych. Zwrócimy się zatem do niego, kiedy będziemy potrzebować pomocy w związku z podejrzeniem o popełnienie przez nas przestępstwa, lub będziemy oskarżeni w postępowaniu przed policją, prokuratorem, czy sądem powszechnym. Prawo karne rozstrzyga w sprawach związanych z zabójstwem, handlem narkotykami, uczestniczeniem w zorganizowanej grupie przestępczej, rozbojami, kradzieżami czy pobiciami, stąd adwokat zajmie się naszą sprawą, dotyczącą, na przykład, uchylenia tymczasowego aresztu lub zmiany go na łagodniejszy środek zapobiegawczy. Złoży także wniosek o odroczenie kary pozbawienia wolności. Zakres jego usług obejmuje także składanie wniosków o przerwę w wykonywaniu kary pozbawiania wolności oraz wszelkich innych sprawach, związanych z prawem karnym. W tego typu sprawach najlepiej zwrócić się do renomowanej kancelarii adwokackiej, jaką jest kancelaria adwokata Łukasza Węgłowskiego. Szeroki zakres usług, profesjonalizm oraz odpowiednie podejście do klienta jest tym, co wyróżnia ją spośród innych. W zakresie spraw cywilnych natomiast, które są związane ze stosunkami majątkowymi oraz niemajątkowymi między osobami fizycznymi a prawnymi, adwokat stworzy lub zaopiniuje różnego rodzaju umowy, takie jak umowy najmu lub sprzedaży, a także pomoże nam w sprawach związanych z odszkodowaniem, nabyciem, zbyciem lub zasiedzeniem nieruchomości, podziale majątku, w sprawach spadkowych a także związanych z windykacją. W sprawach rodzinnych natomiast będzie nas reprezentował podczas rozwodu, ubiegania się o alimenty, ustalenie władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem, unieważniłem małżeństwa lub stwierdzeniem rozdzielności majątkowej.

Obsługa prawna w zakresie prawa gospodarczego

Ta dotyczy głównie przedsiębiorców oraz spółek prawa handlowego. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, adwokat pomoże rozwiązać twoje problemy w zakresie takich zagadnień, jak podwyższenie kapitału zakładowego, umarzanie udziałów lub obsługę transakcji ich sprzedaży. Zajmie się także stworzeniem oraz zaopiniowaniem wszelkiego rodzaju umów, związanych z prowadzeniem działalności.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy