Materiał Partnera

Wypadek samochodu z wypożyczalni. Kto ponosi odpowiedzialność za szkodę?

Wypadek samochodu z wypożyczalni. Kto ponosi odpowiedzialność za szkodę?

Oferta najmu samochodu z wypożyczalni to rozwiązanie, które sprawdza się wielu różnych okolicznościach. Trzeba powiedzieć wprost: uczestnicząc w ruchu drogowym, narażamy się na kolizje i wypadki, wypożyczony samochód może zostać uszkodzony lub skradziony. Całe szczęście oferty nowoczesnych wypożyczalni samochodów to nie tylko samo udostępnienie pojazdu, ale też pełne ubezpieczenie.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Według obowiązujących w Polsce przepisów każdy zarejestrowany samochód musi mieć wykupione OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie to wykupuje właściciel pojazdu, a więc w naszym temacie wypożyczalnia samochodów. OC z założenia pokrywa wszelkie szkody osoby, która dysponuje w danym czasie samochodem. Jeśli na przykład kierowca spowoduje zdarzenie, w którym poszkodowani zostaną inni, osoby te mogą liczyć na wypłatę właściwego odszkodowania, które obejmuje wszelkie straty materialne. Jeśli mamy do czynienia z wypadkiem, dzięki OC osoby poszkodowane mogą liczyć również na wypłatę świadczeń, które ułatwią powrót do zdrowia, a nawet na wypłatę renty.

Kwestia sumy gwarancyjnej i podstawowe warunki

Jak opowiadają nam przedstawiciele wypożyczalni samochodów 57 Rent z Warszawy, z punktu widzenia osoby, która będzie sprawcą wypadku wypożyczonego auta, najważniejsza cecha OC to możliwość uwolnienia się od ponoszenia odpowiedzialności materialnej. Trzeba przy tym jednak zaznaczyć, że powypadkowe koszty nie mogą przekraczać sumy gwarancyjnej ubezpieczenia. Druga ważna kwestia: sprawca szkód musi mieć właściwe uprawnienia do kierowania samochodem i absolutnie nie może być pod wypływem alkoholu lub środków odurzających.

Nieobowiązkowe, ale pożądane ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC, tak zwane autocasco, nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, ale pożądanym. Gdy decydujemy się na wynajem samochodów, jesteśmy zobowiązani do dbania o właściwy stan techniczny pojazdów. Musimy zwrócić samochód w stanie niepogorszonym – auto nie może być uszkodzone. Wypadek, stłuczka, kolizja, kradzież, czy chociażby uszkodzenie poprzez akt wandalizmu może się przecież zdarzyć każdemu. Ubezpieczenie AC samochodu z wypożyczalni działa tu jak przy samochodzie własnym, prywatnym lub firmowym. Firm ubezpieczeniowych mamy dziś całe mnóstwo, warunki ubezpieczeń mogą sporo się od siebie różnić (np. wypożyczalnia wykupiła pakiet z tzw. wkładem własnym, co oznacza, że sprawca jest zobowiązany do pokrycia szkód o konkretnej wartości). Jeśli więc jesteśmy wyjątkowo ostrożni, przezorni, ubezpieczeniu AC musimy się dokładnie przyjrzeć.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy