Materiał Partnera

W jaki sposób rozlicza się media w wynajmowanych mieszkaniach?

W jaki sposób rozlicza się media w wynajmowanych mieszkaniach?

Wynajem mieszkania stanowi dla wielu osób dodatkowe źródło dochodu, a dla lokatorów możliwość korzystania z lokalu za znacznie mniejsze pieniądze, niż w przypadku zakupu mieszkania na własność. Przychód dla wynajmującego składa się z czynszu oraz z opłat za media. W jaki sposób nalicza się media?

Media w wynajmowanych mieszkaniach

Czynsz za wynajem mieszkania to stały koszt, na który strony umowy się zgadzają. Opłaty za media to z kolei koszt zmienny ze względu na zużycie, którego sposób rozliczenia również musi definiować umowa. Media określają m.in. prąd, gaz, wodę zimną i ciepłą, ogrzewanie, Internet oraz telewizję. Wyróżnia się także kilka metod rozliczania opłat za media. Różnią się od siebie podmiotem, którego dotyczą (najemca lub właściciel nieruchomości). Inna jest także odpowiedzialność za fizyczne przyjęcie rachunku (e-mail, listonosz), opłata i konsekwencje. Warto jednak pamiętać, aby jasno omówić rodzaj naliczania opłat za media w umowie. To bardzo ważne z punktu widzenia rozliczeń podatków, a także dla klarownej sytuacji z najemcą. Jeśli więc zależy Ci na profesjonalnie przygotowanej umowie i rozliczeniach za media, to mieszkanie na wynajem będzie doskonałą propozycją!

Rozliczanie mediów w wynajmowanych mieszkaniach – jakie są rodzaje?

Rachunki za media mogą być przyjmowane drogą mailową lub od listonosza. Najemca przyjmuje je osobiście i dokonuje niezbędnych opłat. Liczniki w mieszkaniu mogą być zarówno na najemcę, jak i na właściciela. W przypadku, gdy rachunki za media przyjmuje właściciel i sam dokonuje opłat, liczniki również są na niego. Właściciel mieszkania zakłada pewne środki finansowe, z których opłaca fakturę za media. Następnie dzieli opłaty między najemców i rozlicza się z nimi w trakcie każdego miesiąca. Opłaty za media mogą być zdefiniowane jako stałe w umowie (ryczałt) i doliczane do czynszu opłacanego przez najemcę. Profesjonalne umowy najmu wraz z rozliczeniami za media oferuje m.in. biuro wynajmu nieruchomości Synergia z Chorzowa, które dba o zadowolenie swoich najemców.

O czym pamiętać przy wynajmie mieszkania?

Decydując się na wynajem mieszkania, warto korzystać ze sprawdzonych firm, które dbają o obsługę Klientów. Profesjonaliści mają do dyspozycji przestronne, jasne mieszkania, które są kompleksowo wyposażone. Przed sporządzeniem umowy najmu przygotowują protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, który jest bardzo przydatny przy zwrocie kaucji. Specjaliści przygotowują umowę najmu w taki sposób, aby wszystkie kwestie były w niej jasno określone i korzystnie dla obu stron.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy