Materiał Partnera

Sprawa rozwodowa - jak walczyć o opiekę nad dzieckiem?

Sprawa rozwodowa - jak walczyć o opiekę nad dzieckiem?
Prawo do opieki nad dzieckiem to jedna z ważniejszych kwestii w przypadku rozpadu małżeństwa i rozwodu. Nie zawsze łatwo jest się partnerom porozumieć w tej sprawie i sąd zmuszony jest ocenić co lepsze jest dla dziecka - wyłączna opieka matki, ojca czy naprzemienna. Jak walczyć o opiekę nad nim?

Wspólna opieka

Takowa może być ustalona przez sąd tylko wówczas kiedy rodzice dogadają się między sobą i dojdą do porozumienia odnośnie wychowania pociechy. Umowa ta przedstawiona zostaje sędziemu, który musi ją zaakceptować oraz uznać, że jest dobra i korzystna dla dziecka. W przypadku takiej sytuacji w orzeczeniu rozwodowym zostaje wpisana wspólna opieka. Dokument świadczący o porozumieniu powinien obejmować wysokość oraz termin wpłacania alimentów, zasady mówiące o kontakcie rodziców i dziadków z dzieckiem, decyzje dotyczące spędzania wakacji, weekendów i świąt oraz postanowienia o nauczaniu i rozwoju dziecka.

Brak porozumienia - co teraz?

Jeśli jednak tylko jeden z rodziców otrzyma od sądu prawa do opieki nad dzieckiem to jeszcze nie znaczy, że drugi został kompletnie wykluczony z życia potomka. Wciąż ma prawo do współdecydowania o dalszych losach dziecka dotyczących chociażby kształcenia, miejsca zamieszkania, leczenia oraz wakacyjnych kierunków podróży bądź zajęć dodatkowych. Sąd nie może również zabrać żadnemu z rodziców prawa do widzeń z maluchem, chyba że istnieją ku temu poważne powody (wówczas najczęściej wkracza sąd opiekuńczy).

Czy walczyć?

Oczywiście można walczyć w sądzie o opiekę nad dzieckiem, jeśli nie odpowiada rodzicowi to, że tylko jedno z nich ma pełne prawo do potomka. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze dobro dziecka, najlepiej zatem, aby małżonkowie się dogadali. Rozwód to dostatecznie trudna sytuacja dla dziecka, aby komplikować ją jeszcze dodatkowymi kłótniami. Jeżeli jednak walka o prawa do opieki jest konieczna i nie można jej uniknąć to najlepiej dowiedzieć się więcej korzystając chociażby z usług prawnika.

Jak walczyć?

Aby w ogóle rozważać walkę o opiekę nad dzieckiem i mieć na to szansę - należy mieć z nim dobry kontakt, poświęcać mu sporo czasu i uwagi. Maluch musi czuć się bezpiecznie w towarzystwie rodzica, z którym ma mieszkać. Sąd będzie rozmawiał z dzieckiem w obecności psychologa i badał, z którym rodzicem czuje się ono lepiej oraz jakie są tego powody. Nierzadko również relacje te poddaje się obserwacji. Ponadto - jeśli wiadomo nam o niewłaściwych zachowaniach drugiego rodzica, jak np. nadużywanie alkoholu, to dobry moment, aby poruszyć ten problem. Można wezwać świadków, jeśli takich posiadamy. Sąd przychylniej patrzy na osoby, które są wolne od nałogów, mają świetny kontakt z dzieckiem oraz odpowiednią sytuację finansową, aby je utrzymać. Najlepiej jednak zwiększyć swoje szanse poprzez wynajęcie prawnika. Walka o opiekę to powinna być ostateczność. Dla dziecka najlepiej byłoby gdyby jego rodzice się dogadali na spokojnie. Jeżeli zależy nam zatem na tym, aby nasz maluch się nie stresował i przeżył rozstanie rodziców jak najlepiej - usiądźmy ze współmałżonkiem i przedyskutujmy to we dwoje, aby znaleźć rozsądne wyjście z sytuacji i ustalić wspólną opiekę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy