Materiał Partnera

Rola aktu notarialnego jako dokumentu urzędowego

Rola aktu notarialnego jako dokumentu urzędowego

Podstawowym zadaniem wykonywanym przez notariusza jest sporządzanie aktów notarialnych. Są to dokumenty urzędowe, które wraz z podpisem wszystkich zainteresowanych stron zyskują moc prawną. Tego typu dokumenty wykorzystywane są w licznych spraw, dlatego zainteresowanie usługami notarialnymi jest naprawdę wysokie. Poznaj rolę aktu notarialnego jako dokumentu urzędowego.

Kiedy wykorzystuje się akty notarialne?

Niezależnie od tego, czy planujesz kupno, czy sprzedaż nieruchomości, nie obejdzie się bez skorzystania z usług notariusza. To właśnie ta osoba przypieczętowuje dokonanie transakcji, czyniąc ją przy tym zgodną z wymogami prawnymi.

Dokument notarialny sporządza się w celu zabezpieczenia interesów zarówno jednej, jak i drugiej strony. Daje to gwarancję, że dana czynność prawna przebiegnie w pełni legalnie z uwzględnieniem warunków obu stron.

Akty notarialne znajdują zastosowanie nie tylko podczas obrotu nieruchomościami, ale również w wielu innych dziedzinach. Są one bardzo przydatne między innymi w przypadku otrzymywania spadku oraz darowizn. Do notariusza udają się również osoby, które chcą napisać testament.

Usługi skierowane są do klientów prywatnych oraz przedsiębiorców reprezentujących firmy i spółki. W tym drugim przypadku szczególnie często zawierane są umowy gospodarcze. Notariusz Gdańsk zadba o to, aby każda ze stron była usatysfakcjonowana.

Sporządzanie aktów notarialnych a prawo

Akt notarialny to dokument urzędowy o szczególnym znaczeniu. Jego ważność jest wyższa niż standardowej umowy, a złamanie warunków zawartych w dokumencie najczęściej kończy się pociągnięciem do odpowiedzialności karnej.

Taki dokument może być kluczowym elementem podczas rozpraw sądowych, przy załatwianiu spraw urzędowych i nie tylko. Dlatego sporządzenie go najlepiej powierzyć zaufanej osobie, która ma odpowiednie do tego typu czynności kwalifikacje. Kancelaria Notarialna Gdańsk prowadzona przez Paulinę Łukasiewicz dzięki wieloletniemu doświadczeniu zabezpieczy Twoje interesy z jak największą starannością.

Aby akt pełnił swoją funkcję, musi zostać sporządzony w odpowiedni sposób. Kluczowe elementy, które muszą być zawarte w dokumencie to data i miejsce jego sporządzenia, dane notariusza oraz wszystkich zainteresowanych stron i podpis uczestników.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy