Materiał Partnera

Rejent, asesor, mecenas, radca prawny, adwokat, radca podatkowy - kto jest kim i w jakiej sprawie możesz się do niego zgłosić?

Rejent, asesor, mecenas, radca prawny, adwokat, radca podatkowy - kto jest kim i w jakiej sprawie możesz się do niego zgłosić?
Nazwy poszczególnych profesji w świecie prawa potrafią zawrócić w głowie laikowi - kiedy dla wszystkich raczej jasne jest, czym zajmuje się komornik, a czym sędzia, lista na tym się nie kończy. Czy wiesz, czym różni się radca prawny od podatkowego? Kim jest asesor, a kim mecenas? Zazwyczaj niewiele nas to interesuje - dopóki nie szukamy kogoś do pomocy w sprawach prawnych lub planujemy swoją karierę w świecie prawa. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik rozjaśni nieco tą sytuację.

Mecenas

Jeśli mówimy o mecenasie w świetle prawa, a nie sztuki, nie jest to profesja sama w sobie, ale zwrot grzecznościowy w stosunku do adwokata i radcy prawnego. Nazwa jest jedynie zwyczajowa i nie ma mocowania w świetle prawa. Co ciekawe, tytuł mecenasa wykorzystywany jest tylko w Polsce.

Rejent

Rejent to dawne określenie notariusza, dziś już niezbyt powszechnie stosowane. Czym zajmuje się notariusz, wie każdy z nas - do jego obowiązków należy m.in. sporządzanie aktów notarialnych, poświadczeń dziedziczenia, oświadczeń, wpisów do księgi wieczystej i podobnych działań.

Asesor

Kiedyś asesor był doradcą sędziego, często nazywany również komisarzem. Dziś tak określamy osobę, która zdała egzamin zawodowy, ale jeszcze nie posiada bezterminowej nominacji, np. prokuratorskiej czy komorniczej. W praktyce nie jest to więc osoba, do której zwracamy się w problemach z prawem.

Radca prawny i adwokat

Radca prawny to inny zawód niż adwokat, choć takie rozróżnienie występuje jedynie w naszym kraju, a różnice między tymi profesjami stopniowo się zacierają. Na dzień dzisiejszy, tylko adwokat może być obrońcą klienta w sprawach karnych i karnoskarbowych. Do niedawna radca prawny nie mógł występować także w imieniu klienta w sprawach rodzinnych (np. rozwodowych), ale to się zmieniło od 2007 roku.

Radca podatkowy

Radca podatkowy, jak sama nazwa wskazuje, jest to osoba specjalizująca się w doradztwie podatnikom, płatnikom i inkasentom. W ich imieniu sporządza odpowiednie deklaracje podatkowe, reprezentuje klientów przed organami administracji publicznej i udziela im rad z zakresu obowiązków podatkowych. Nadal nie wiesz, czy do swojej sprawy potrzebujesz adwokata, radcy prawnego czy podatkowego? Najlepiej skorzystaj z usług kancelarii prawnej, która posiada wszystkich specjalistów - dzięki temu oszczędzisz czas na wizyty w wielu kancelariach, w poszukiwaniu osoby, która pomoże Ci w rozwiązaniu Twoich problemów prawnych. Dobrym przykładem jest kancelaria kmhs.pl.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy