Profesjonalna pomoc w oddłużaniu kredytów i chwilówek! Zobacz jak skorzystać.

Dostajesz liczne wezwania do zapłaty z firmy windykacyjnej, banku albo chwilówki? A może podmioty takie złożyły wobec Ciebie pozew do sądu a ten wysłał na Twój adres nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym albo wezwanie na termin rozprawy? A może wierzyciel złożył pozew do e-sądu, a ten wydał nakaz zapłaty w postępowaniu elektronicznym czyli tzw. EPU? W naszym dzisiejszym artykule opiszemy jak poradzić sobie z podmiotami rynku finansowego w sądzie. Pokażemy jak sporządzić skuteczną odpowiedź na pozew oraz sprzeciw od nakazu zapłaty i gdzie udać się po specjalistyczną pomoc.
Pozew z sądu o zapłatę długu. Jak się zachować? Co robić?
Większość spraw zaczyna się podobnie. Ich przebieg i scenariusz wręcz się od siebie nie różnią. Osoba potencjalnie zadłużona otrzymuje wezwania do zapłaty, liczne telefony, wiadomości tekstowe SMS, a na koniec zostaje pozywana do sądu o zapłatę długu. Czy słusznie? O tym ostatecznie zadecyduje sąd. A rolą pozwanego i jego pełnomocnika jest doprowadzenie do zrównoważenia szans i wprowadzenia logicznej linii obrony. Wszak jak wiadomo, ten który nie podejmuje obrony już przegrał.
Kiedy jako pozwany otrzymujesz pozew z sądu wraz z wezwaniem na rozprawę masz zazwyczaj 2 tygodnie na działanie. W zależności od sytuacji procesowej może w tym terminie złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty, zarzuty od nakazu zapłaty albo odpowiedź na pozew. Jest to bardzo istotne, a niezachowanie terminów wiązać się może z przykrymi skutkami w przyszłości. Jakimi? Jeśli nie złożysz w terminie sprzeciwu od nakazu zapłaty albo zarzutów od nakazu zapłaty, to wydany przez sąd nakaz uprawomocni się, a to oznacza w najbliższym czasie komornika. Bardzo kiepska perspektywa, prawda?
Jeśli natomiast nie złożysz odpowiedzi na pozew albo przekroczysz termin na jej złożenie sąd będzie mógł wydać wobec Ciebie wyrok zaoczny. To sytuacja bardzo niekorzystna dla pozwanego. Po pierwsze wyrok zaoczny sam w sobie może stanowić podstawę egzekucji komorniczej nawet jeśli jeszcze sprawa nie została zakończona prawomocnie. To jedno. Druga sprawa to konieczność dokonania opłaty sądowej od sprzeciwu od wyroku zaocznego w wysokości aż 1/2 opłaty od pozwu!
Dlatego warto, a nawet trzeba składać środki odwoławcze i odpowiedzi na pozew w sprawach o zapłatę. Oczywiście ważne jest co się w takim piśmie napisze. Jedynie specjaliści są w stanie ustalić sytuacje prawną pozwanego w procesie i przyjąć odpowiednią linię obrony. Bez wiedzy fachowej osoba pozwana nie będzie w stanie podnieść odpowiednich zarzutów procesowych i uargumentować swojego stanowiska w sprawie.
Jedną z instytucji zajmujących się stałą i profesjonalną obroną osób pozwanych na terenie całego kraju jest chociażby Kancelaria EUROLEGE. Bez wątpienia ponad 3000 wygranych spraw na terenie całego kraju daje rękojmię i gwarancję szansy na pełne, sądowe oddłużenie.
Wezwanie na rozprawę o zapłatę długu. Czy muszę iść?
Kiedy pozwany otrzymuje wezwanie na rozprawę co do zasady nie musi się stawiać na posiedzenie. Nawet w przeważającej części przypadków obecność pozwanego jest zbędna. Wynika to z faktu, że w ponad 95% przypadków na rozprawę nie stawiają się przedstawiciele powodów, czyli banków, firm pożyczkowych i windykacyjnych. Oznacza to, że pozwany staje w ogniu pytań sądu, które bardzo często mają za zadanie potwierdzenie prawdziwości twierdzeń zawartych w pozwie. Czyli pytań, które sprowadzają na pozwanego konieczność udzielania odpowiedzi obciążających i niweczących przyjętą linię obrony procesowej.
Co istotne, do strony pozwanej nie mogą zostać zastosowane żadne środki przymusu sądowego w celu sprowadzenia na rozprawę. Nawet, jeśli w wezwaniu napisane jest, że stawiennictwo pozwanego jest obowiązkowe. Oznacza to, że sąd na pozwanego nie może ani nakładać żadnych kar pieniężnych, ani też doprowadzić do jego doprowadzenia przez odpowiednie służby. Takie środki przysługują wyłącznie wobec świadków czy biegłych sądowych. Nigdy wobec strony.
Ostatnio zmodyfikowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego dają co prawda sądowi prawo do odbierania kosztów procesu albo obciążania kosztami procesu stronę, która mimo obowiązkowego stawiennictwa nie stawiła się na rozprawę albo posiedzenie przygotowawcze, niemniej są to przepisy nowe i pozostają duże wątpliwości, aby przyjęły się one do stosowania w praktyce sądowej w większej skali.
Gdzie zgłosić się pomoc prawną kiedy odbiorę wezwanie na rozprawę?
Na rynku usług antywindykacji działa wiele kancelarii prawnych, które świadczą doraźną pomoc. Jednak miejscem, w którym osoba zadłużona otrzyma kompleksową pomoc prawną na etapie sądowym, egzekucyjnym, a nawet przedsądowym jest wspomniana wcześniej Kancelaria EUROLEGE. Ze względu na to, że podmiotem prowadzącym Kancelarię jest Fundacja Pomocy Zadłużonym to koszty takiej pomocy są relatywnie niewielkie. Zazwyczaj kilkukrotnie niższe niż w tradycyjnych, stacjonarnych kancelariach prawnych. Zdecydowanym plusem jest możliwość zdalnej obsługi klienta na terenie całego kraju za pośrednictwem BOI (biura obsługi interesantów) Kancelarii, czynnego od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16. Czyni to Kancelarię EUROLEGE niezwykle dostępną dla pozwanego, który nie musząc nawet wychodzić z domu może załatwić swoje sprawy za pomocą telefonu połączonego z Internetem.
Sprawdź artykuł na temat EPU!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Mateusz Rypina
Doradztwo prawne woj. podlaskie15-094 Białystok, Skłodowskiej-Curie 3 lok. 16C
-
Wojciech Romalski Indywidualna Kancelaria Adwokacka
Doradztwo prawne woj. mazowieckie96-300 Żyrardów, Okrzei 8/14 lok. 44
-
Cezary Borys Potaman
Doradztwo prawne woj. zachodniopomorskie70-325 Szczecin, al. Piastów 1 lok. U/7
-
Kancelaria Prawnicza Resi, Pawłowska i Wspólnicy Sp.k.
Doradztwo prawne woj. dolnośląskie52-013 Wrocław, Solskiego 14 lok. 1