Materiał Partnera

Praca za granicą, a kryteria formalne

Praca za granicą, a kryteria formalne

Wyjazd do pracy za granicą to szansa na lepsze zarobki oraz na rozwój kariery zawodowej. Aby ją otrzymać, trzeba spełnić szereg wymogów, a niekiedy pochwalić się odpowiednimi kwalifikacjami. Kryteriów decydujących o zdobyciu pracy poza Polską jest sporo, a w dużej mierze zależą one od specyfiki danej branży. Jakie wymagania formalne mogą mieć zagraniczni pracodawcy?

Kryteria dotyczące umiejętności oraz kwalifikacji

Aby móc wykonywać konkretne obowiązki zawodowe, należy dysponować odpowiednimi umiejętnościami. Bez nich praca na określonym stanowisku jest niemożliwa – tak w kraju, jak i za granicą.

Jednym z częstych kryteriów jest to, czy przyszły pracownik ma ważne prawo jazdy. W krajach na terenie Unii Europejskiej są respektowane uprawnienia zdobyte w Polsce. Jeżeli jednak firma pracodawcy znajduje się w państwie poza jej granicami, konieczne może okazać się wyrobienie międzynarodowego dokumentu.

Jeżeli obowiązki wykonywane na stanowisku pracy wiążą się z kontaktem z klientem lub z innymi członkami załogi, pracodawca będzie wymagał znajomości języka obcego – i to przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Bez tej umiejętności pracownikowi trudno byłoby wdrożyć się w obowiązki, a także dobrze czuć się w towarzystwie współpracowników.

Za granicą, tak jak i w kraju, podczas poszukiwania pracy liczą się przede wszystkim umiejętności i odpowiednie kwalifikacje. Dlatego myśląc o karierze zawodowej związanej z wyjazdem do innego państwa, należy wcześniej pomyśleć o zdobyciu certyfikatów, uprawnień oraz o nauce języka obcego – mówi specjalista z firmy Charlie works.

Jakie jeszcze kryteria należy spełnić, starając się o stanowisko pracy za granicą?

Pracodawcy dosyć często oczekują tego, aby kandydat mógł pochwalić się odpowiednim wykształceniem. Na stanowiskach specjalistów wymagane są zwykle spora wiedza i dyplom ukończenia uczelni wyższej. Jednak liczą się także certyfikaty potwierdzające konkretne umiejętności. Mogą być to dokumenty mówiące o ukończeniu kursu na obsługę wózków widłowych czy opieki nad starszymi osobami. Planując pracę za granicą, warto postarać się o certyfikat potwierdzający stopień znajomości języka obcego.

Zdarza się, że wymagane jest zaświadczenie o niekaralności lub opinia lekarska o stanie zdrowia. Niektóre oferty pracy są skierowane dla osób ze statusem studenta.

Mimo że kryteriów formalnych może być naprawdę sporo, to skorzystanie z pomocy odpowiedniej agencji pracy zwiększa szansę na znalezienie ciekawej posady. Zagraniczni pracodawcy oczekują określonych kwalifikacji, ale sami także chętnie szkolą swój personel.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy