Materiał Partnera

Obostrzenia prawne dotyczące stosowania fotelików dziecięcych

Obostrzenia prawne dotyczące stosowania fotelików dziecięcych

Zasady stosowania samochodowych fotelików dziecięcych są dokładnie opisane w przepisach Prawa o ruchu drogowym. Niedostosowanie się do aktualnie obowiązujących przepisów może grozić wysokim mandatem, ale przede wszystkim naraża nasze pociechy na niebezpieczeństwo. Jak dokładnie wyglądają obecnie obowiązujące przepisy, możesz przeczytać w naszym artykule.

Kiedy należy stosować foteliki?

Jeszcze do połowy 2015 roku z fotelika można było zrezygnować w dwóch przypadkach: jeżeli dziecko skończyło 12 lat lub osiągnęło 150 cm wzrostu. W obecnie obowiązujących przepisach zniknęło jednak kryterium wieku i z fotelika można zrezygnować dopiero wtedy, gdy dziecko przekroczy 150 cm wzrostu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z firmy Coletto, która zajmuje się produkcją dziecięcych wózków spacerowych, ale także fotelików samochodowych: Zmiana w przepisach była podyktowana kwestiami bezpieczeństwa. Zamontowane w samochodach pasy bezpieczeństwa są bowiem projektowane w taki sposób, żeby mogły zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom o wzroście powyżej 150 cm. Użycie fotelików dziecięcych jest więc konieczne, jeżeli chcemy mieć pewność, że naszemu dziecku w trakcie jazdy nie grozi żadne niebezpieczeństwo.

Zabronione jest także przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy w pojazdach, które mają aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera.

Prawidłowe dobranie i zainstalowanie fotelika

Warto także zaznaczyć, że używane przez nas dziecięce foteliki samochodowe muszą być prawidłowo dobrane do wagi dziecka, a także muszą zostać zainstalowane według wskazań producenta. To również jest podyktowane przede wszystkim bezpieczeństwem naszych pociech, dlatego w przypadku kontroli drogowej, jeżeli policjant dostrzeże jakiekolwiek nieprawidłowości w doborze lub instalacji fotelika, zostaniemy ukarani mandatem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy