Na czym polega sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia?

Co zawiera akt poświadczenia dziedziczenia?
W akcie sporządzonym przez notariusza znajdziemy kilka istotnych punktów, które nie mogą zostać pominięte:- Zgodne żądanie poświadczenia dziedziczenia, które jest składane przez osoby biorące udział w spisaniu protokołu.
- Oświadczenie wskazujące na istnienie lub nieistnienie osób, które dziedziczyłyby wraz ze znanymi spadkobiercami lub wyłączałyby ich od dziedziczenia.
- Oświadczenie o znanych testamentach spadkodawcy albo ich braku.
- Oświadczenie wskazujące, że wcześniej nie zostało wydane postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku, a także że nie toczy się żadne postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku oraz wcześniej nie został sporządzony inny akt poświadczenia dziedziczenia.
- Oświadczenie, które wskazuje, czy w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne oraz który ze spadkobierców powołanych do spadku z ustawy odpowiada warunkom, jakie przewiduje się do dziedziczenia gospodarstwa rolnego.
- Oświadczenie o obywatelstwie spadkodawcy (dokładniej: czy był w chwili śmierci cudzoziemcem lub nie posiadał żadnego obywatelstwa, ale zamieszkiwał w Rzeczpospolitej Polskiej). Oświadczenie to wskazuje także, czy w skład spadku wchodzą prawa rzeczowe albo nieruchomości, które są położone poza granicami Polski.
- Oświadczenie, czy były składane oświadczenie o przyjęciu albo odrzuceniu spadku, czy było wydane orzeczenie, które dotyczyło niegodności dziedziczenia, a także czy były zawierane umowy w przedmiocie zrzeczenia się dziedziczenia po spadkodawcy.
- Wzmiankę mówiącą o tym, że notariusz pouczył obecnych podczas sporządzania aktu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Czy notariusz może odmówić sporządzenia aktu?
Notariusz ma obowiązek odmówić sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia w kilku sytuacjach – mówi nam notariusz Sławomir Puczyłowski z Otwocka. Pierwsza z nich jest oczywista: jeżeli uprzednio został już sporządzenia inny akt poświadczenia dziedziczenia albo zostało wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Notariusz nie sporządzi aktu, jeśli w toku sporządzania protokołu dziedziczenia ujawnione zostanie, że nie były obecne wszystkie osoby, które mogłyby być spadkobiercami albo istnieją (lub istniały) testamenty, których nie otwarto i nie ogłoszono. Akt nie zostanie przygotowany, jeśli z ustawy spadek przypada gminie lub Skarbowi Państwa (brak małżonka oraz krewnych powołanych do dziedziczenia), a także, gdy spadkobierca w chwili śmierci miał inne obywatelstwo niż Polskie albo nie posiadał żadnego obywatelstwa i nie mieszkał na terenie Polski. Ostatnia sytuacja, również związana z krajem: jeśli nieruchomość lub prawa rzeczowe, które wchodzą w skład spadku, są położone za granicami Rzeczpospolitej. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Mateusz Rypina
Doradztwo prawne woj. podlaskie15-094 Białystok, Skłodowskiej-Curie 3 lok. 16C
-
Mielke Mełgieś Piwowar Adwokaci I Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Doradztwo prawne woj. mazowieckie02-796 Warszawa, Bronikowskiego 1 lok. 116
-
Rafał Jaworczak Biuro obsługi prawnej
Doradztwo prawne woj. świętokrzyskie26-110 Skarżysko-Kamienna, pl. Floriański 3 lok. 111
-
Law & Business Consulting Martyna Kulikowska
Doradztwo prawne woj. pomorskie76-200 Słupsk, Mostnika 13 lok. 5