Na co zwrócić uwagę przy wyborze adwokata?

Adwokat to zawód zaufania publicznego, który wykonuje różnego typu czynności z zakresu pomocy prawnej. Udziela porad, sporządza opinie, występuje jako pełnomocnik klienta przed sądami i klientami. Opracowuje ponadto projekty różnego typu aktów prawnych. Nie każdy specjalista nadaje się jednak do każdej sprawy z każdej gałęzi prawa. Jak zatem wybrać dobrego adwokata?
Po pierwsze: opinie i wizytówka
Poszukując adwokata, klienci w pierwszej kolejności kierują się opinią. Poszukują recenzji w sieci, zapoznają się z wizytówkami na stronach internetowych, pytają wśród znajomych i rodziny. To bardzo dobry trop, bo takie polecenia zwykle są wiarygodne i bardzo pomocne.
Z pewnością warto zwrócić uwagę na to, co o danym specjaliście mówi strona kancelarii. To właśnie tam powinny znaleźć się informacje na temat zdobytych uprawnień, wykształcenia, kwalifikacji. W zakładce ofertowej widać natomiast, czy adwokat specjalizuje się na przykład w prawie karnym, prawie rodzinnym, prawie gospodarczym itd.
Dobrze jest zorientować się, z jakim dokładnie specjalistą ma się do czynienia. Chodzi o to, by wybrać takiego prawnika, który zna się na interesującej Cię dziedzinie prawa.
Po drugie: pierwsze wrażenie na spotkaniu osobistym
Kolejną, bardzo ważną kwestią, jest pierwsze wrażenie. Osobiste spotkanie może być bardzo pomocne w wyborze konkretnej współpracy, bo to właśnie wówczas da się zweryfikować wiele cech specjalisty.
Zwracaj uwagę na to, czy prawnik uważnie wysłuchuje tego, z czym się do niego zgłaszasz, czy udziela rzeczowych i zrozumiałych odpowiedzi na Twoje pytania, czy interesuje się sprawą. Oczywiście nie bez znaczenia jest też jego etyka pracy, której podlegają wszyscy adwokaci, w tym z kancelarii adwokackiej Bogdana Kondorowskiego w Kutnie.
Ważne jest też doświadczenie prawnika. Najlepiej w sprawach podobnych do tej, z którą się zgłaszasz.
Pamiętaj, że adwokat powinien chronić Twoje interesy, informować Cię o wszystkich potencjalnych scenariuszach i objaśniać Ci trudne kwestie prawne. Poza tym musi zachowywać dyskrecję na rzecz interesów klienta. Współpraca powinna bazować na zaufaniu. Gdy to zostanie nadszarpnięte, to adwokat, zgodnie z kodeksem etycznym, powinien wycofać się z pełnomocnictwa.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Poza wspomnianymi kwestiami adwokat ma zakaz reprezentowania klientów o sprzecznych interesach.
Ostatnia rzecz, to wynagrodzenie. Cennik za usługi nie powinien być owiany tajemnicą, a same kwoty powinny być adekwatne do poniesionej przez adwokata pracy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Anna Wesołowska
Adwokaci woj. warmińsko-mazurskie12-100 Szczytno, Polska 47 lok. 4
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Marta Sadowska-Kruk
Adwokaci woj. opolskie45-920 Opole, Krzanowicka 111
-
Edyta Herta Adwokat Kancelaria Adwokacka
Adwokaci woj. zachodniopomorskie78-100 Kołobrzeg, Słowińców 1