Materiał Partnera

Kiedy sporządza się opinię prawną?

Kiedy sporządza się opinię prawną?

Prawo jest jedną z najbardziej skomplikowanych dziedzin. Wynika to z jego złożoności, mnogości przepisów, a także możliwości interpretacji każdego zapisu. Powoduje to, że wiele osób nie do końca rozumie, jak należy postępować zgodnie z prawem oraz co dokładnie im przysługuje. Warto wtedy zasięgnąć opinii prawnika, który korzystając ze swojej wiedzy oraz zdobytego doświadczenia, dokładnie wytłumaczy niezrozumiałe przepisy.

 

Czym jest opinia prawna?

 

Opinia prawna jest to dokument wystawiony przez odpowiednią osobę, który może stanowić materiał pomocniczy dotyczący indywidualnego problemu czy zagadnienia. Zawiera on interpretację obowiązujących przepisów prawnych, które pozwolą zainteresowanemu zrozumieć, czego dokładnie dotyczy zapis oraz jak należy go poprawnie interpretować. Należy jednak uściślić, że nie stanowi on oficjalnego dokumentu. Dlatego też szczegółowe informacje w nim zawarte mogą nie zostać uwzględnione przez osoby postronne, w tym sąd.

Najczęściej opinie prawne dotyczą procedur prawnych, które pozwalają osiągnąć założony cel, dlatego w szczególności korzystają z nich zainteresowani przejęciem danej firmy lub sporządzeniem intercyzy. Dokument ten pozwala także przestawić analizę prawną przedstawionej umowy lub oświadczenia.

 

Kto sporządza opinię prawną?

 

O wystawienie opinii prawnej można poprosić dowolną Kancelarię Prawną. Pracownicy tam zatrudnieni mają potrzebną wiedzę, a także umiejętności do wykonania własnej analizy. Jednak prawnik do interpretacji będzie potrzebował także dodatkowych informacji. Mogą to być wszelkie umowy, oświadczenia oraz inne dokumenty, które pozwolą na pełny ogląd danej sytuacji.

Samą opinię sporządza się wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej. To ona sama musi pojawić się w Kancelarii Notarialnej i wystąpić o sporządzenie stosownego dokumentu. Warto, aby opisała ona swój przypadek jak najszerzej, z jak największą ilością szczegółów, aby prawnik miał dokładny ogląd sytuacji. To pozwoli precyzyjniej sporządzić opinię prawną.

 

Gdzie udać się po opinię prawną?

 

Opinię prawną zazwyczaj wystawia radca prawny. Po kontakcie z osobą zainteresowaną potrzebuje kilka dni na zapoznanie się ze sprawą, a także z odpowiednimi przepisami. Następnie sporządza on swoją analizę, która następnie jest prezentowana zlecającemu.

Takie opinie wydaje między innymi Kancelaria Radcy Prawnego ULPIAN. Świadczy ona usługi z zakresu prawa cywilnego, karnego, a także rodzinnego. Dzięki temu klient ma możliwość uzyskania wsparcia w różnych dziedzinach prawa.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy