Materiał Partnera

Jakie kwestie reguluje prawo administracyjne?

Jakie kwestie reguluje prawo administracyjne?

Prawo administracyjne jest jedną z gałęzi prawa publicznego, która reguluje funkcjonowanie administracji publicznej. Określa ono również stosunki pomiędzy podmiotami a organami samorządu terytorialnego czy też administracji państwowej. Co istotne, jest to bardzo szeroka dziedzina prawa obejmująca rozmaite kwestie, które dotykają lub obowiązują każdego obywatela w jego codziennym życiu. Jakie są to kwestie? Sprawdźmy!

Podział prawa administracyjnego

Przede wszystkim warto wiedzieć, że prawo administracyjne reguluje stosunki pomiędzy nierównoważnymi podmiotami (obywatelami i państwem) i dzieli się na trzy elementy:

  • prawo materialne (regulujące obowiązki i prawa zarówno podmiotów, jak i organów administracji),
  • prawo procesowe (określające postępowanie administracyjne i zasady nim kierujące),
  • prawo ustrojowe (dotyczące tworzenia struktury i zasad funkcjonowania administracji, a także obsadzania organów oraz ich urzędów).

Prawo administracyjne można jednak również podzielić na pomniejsze dziedziny, które związane są z konkretnymi sprawami, takimi jak prawo budowlane, oświatowe, morskie, lotnicze czy nieruchomości.

Prawo budowlane i zagospodarowanie przestrzenne

Jak wspomnieliśmy powyżej, prawo administracyjne dotyczy kwestii codziennego życia obywateli, spośród których bardzo ważnymi dziedzinami są prawo budowlane oraz zagospodarowania przestrzennego. Zgoda na budowę m.in. domu dla osoby prywatnej czy całego osiedla dla dewelopera udzielana jest właśnie na podstawie tej gałęzi prawa.

To ona określa również, jak powinien oraz nie powinien wyglądać budowany dom lub inny obiekt, a także, w jaki sposób może zostać zagospodarowana działka, aby pasowała do otoczenia. Ponadto prawo administracyjne dotyczy kwestii segregacji odpadów i ochrony środowiska, a także gospodarki nieruchomościami.

Prawo imigracyjne i zamówień publicznych

Niezależnie od kwestii, z jaką masz do czynienia z zakresu prawa administracyjnego, warto nawiązać współpracę z kancelarią adwokacką, np. Adwokata Przemysława Kowalewskiego. Rozwiązywanie spraw z dziedzin, takich jak prawo imigracyjne czy zamówienia publiczne jest bowiem niezwykle skomplikowane, wymaga profesjonalnej wiedzy i znajomości procedur.

Cudzoziemców obowiązują inne zasady, niż obywateli danego kraju, dlatego warto zapewnić sobie profesjonalną pomoc prawną. Prawo administracyjne odpowiedzialne jest ponadto za kwestie rejestracji śmierci i narodzin, przyznawania obywatelstwa, ewidencji ludności, zameldowania, stanu cywilnego, a także wielu innych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy