Materiał Partnera

Jak wyeksmitować niechcianego lokatora?

Jak wyeksmitować niechcianego lokatora?

Najemca, który nie chce się wyprowadzić z nieuczciwie zajmowanego przez siebie lokalu, potrafi być prawdziwą udręką dla właściciela danej nieruchomości. Jak sobie poradzić z takim problemem? Jak się zachować? Czy od razu kierować sprawę do sądu? Czy są inne sposoby na rozwiązanie problemu z uciążliwymi lokatorami? W treści naszego artykułu odpowiadamy na wszystkie te pytania.

W jakich sytuacjach możemy się ubiegać o eksmisję lokatora?

Posiadacze lokali na wynajem mają coraz częściej problem z lokatorami, którzy nie tylko rażąco naruszają warunki umowy najmu, ale też odmawiają opuszczenia zajmowanego bezprawnie lokalu – mówi ekspert z Centralnego Biura Bezpieczeństwa Personalnego.

O eksmisję lokatora można się ubiegać w przypadku, gdy nie posiada on do niego żadnego tytułu prawnego lub jest sprawcą przemocy w rodzinie (nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego z dnia 30 listopada 2020 r.). Eksmisja osób nieposiadających uprawnień do zajmowania lokalu w okresie pandemii jest wstrzymana. W przypadku osób stosujących przemoc wobec rodziny eksmisja jest możliwa w każdym momencie. Pandemia nie ma na to żadnego wpływu.

Brak lub utracenie tytułu prawnego do lokalu może być spowodowane samowolnym zajęciem cudzego mieszkania lub ustaniem stosunku najmu/użyczenia. W przypadku utracenia tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości (na przykład wypowiedzenie umowy najmu/licytacja komornicza czy sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym) osoba zajmująca nieruchomość musi niezwłocznie ją opuścić. Jeśli lokator celowo kontynuuje bezprawne zamieszkiwanie, właściciel nieruchomości lub inna upoważniona do tego osoba może złożyć do sądu wniosek z powództwem o eksmisję lokatorów.

Negocjacje eksmisyjne niechcianego lokatora

Jeśli osoba władająca nieruchomością nie chce podejmować radykalnych kroków związanych z kierowaniem sprawy do sądu, może z pomocą specjalistów podjąć negocjacje eksmisyjne uciążliwego najemcy. Firma Centralne Biuro Bezpieczeństwa Personalnego zajmuje się mediacjami lokatorskimi – negocjacjami eksmisyjnymi, które mają na celu doprowadzenie do tego, aby lokator zdecydował się na dobrowolne opuszczenie zajmowanej przez niego nieruchomości. Mediacje lokatorskie mogą okazać się pomocne również w przypadku zawieszenia eksmisji, na przykład w wyniku pandemii czy skargi na czynności komornika. Warto skorzystać z pomocy specjalistów w jak najwcześniejszym etapie problemów z lokatorem, dzięki temu możliwe jest uniknięcie nawet kilkuletniej walki o swoje mieszkanie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy