Materiał Partnera

Jak przygotować i złożyć pozew rozwodowy?

Jak przygotować i złożyć pozew rozwodowy?

Podjęcie decyzji o rozwodzie zwykle jest bardzo trudne dla małżonków. Przyczynia się do tego fakt, że czeka ich konieczność dopełnienia wielu formalności. Jedną z nich jest przygotowanie i złożenie w sądzie pozwu rozwodowego. Musi być on starannie sporządzony oraz zawierać stosowaną treść. Bywa, że osoby chcące zacząć procedury związane z rozwodem, nie wiedzą jak się tym zająć. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonego adwokata.

Od czego zacząć przygotowanie pozwu rozwodowego?

Pozew rozwodowy to dokument składany do sądu, którego napisanie i złożenie rozpoczyna procedurę rozwodową. Trzeba go sporządzić według ściśle określonych wytycznych.

Po pierwsze należy ustalić, do jakiego sądu okręgowego trzeba będzie skierować taki pozew. Zależy to od miejsca zamieszkania obu małżonków. Jeżeli natomiast nie mieszkali oni razem, należy uwzględnić adres samego pozwanego.

W pozwie rozwodowym muszą być zawarte odpowiednie informacje. Należą do nich przede wszystkim dane małżonków, wykonywane przez nich zawody oraz aktualne adresy. Jednak jego zasadnicza część dotyczy wskazania samego żądania osoby, która go składa. Musi znaleźć się tam również informacja na temat tego, z czyjej winy nastąpił rozpad pożycia małżeńskiego. Można wnieść także o rozwód bez orzekania o winie.

Mogłoby się wydawać, że napisanie pozwu rozwodowego nie jest niczym trudnym. W Internecie można znaleźć mnóstwo wskazówek podpowiadających, jak przygotować jego treść. Mimo tego nic nie zastąpi pomocy doświadczonego adwokata, który będzie czuwał nad wszystkimi formalnościami. Z całą pewnością zasugeruje on też rozwiązania przydatne dla jego klienta”- mówi specjalista z Kancelarii Prawnej Piotra Dymka w Lublinie.

Co jeszcze należy wiedzieć na temat złożenia pozwu rozwodowego?

Oprócz tego, że w pozwie musi znaleźć się jasno określone żądanie, należy także zawrzeć tam jego uzasadnienie. W tym celu można załączyć do niego materiał dowodowy. Opisuje się również sytuację majątkową małżonków, a w przypadku występowania o alimenty na dzieci wskazuje się ich potrzeby.

Nie można zapomnieć o załącznikach. Pozew rozwodowy składa się wraz z aktem małżeństwa, zaświadczeniem o zarobkach, odpisem pozwu oraz aktami urodzenia dzieci.

Tak przygotowany pozew może trafić do właściwego sądu. Można złożyć go osobiście, ale istnieje możliwość, aby wysłać go pocztą. Trzeba pamiętać o tym, że rozpoczęcie sprawy rozwodowej wiąże się z kosztami. Należy do nich między innymi opłata sądowa związana ze złożeniem pozwu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy