Materiał Partnera

Jak nie przejąć długów wraz ze spadkiem?

Jak nie przejąć długów wraz ze spadkiem?

Jako spadkobiercy mamy bardzo ważny obowiązek: upewnić się, czy przyjmowany spadek nie jest obciążony długami. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni do poniesienia konsekwencji za długi po zmarłej osobie. Okazuje się, że spadek to nie tylko przejęcie części majątku. Niejednokrotnie w spadku po zmarłym dziedziczymy jego nieuregulowane sprawy finansowe, w tym zaciągnięte długi. Co zrobić w sytuacji, gdy dziedziczymy zadłużony spadek? Jak uniknąć długów? Czy da się ominąć same długi? Zapraszamy do czytania!

Prawo działa na rzecz spadkobierców i stara się chronić interesy osób przejmujących spadek. Obowiązek spłacania długów po zmarłej osobie wydaje się nielogiczne i krzywdzące. Są odpowiednie kroki, które powinniśmy podjąć, aby ominąć to ryzyko. Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić.

Jak dziedziczymy w sposób podstawowy?

W celu udogodnienia spadkobiercom całej procedury spadkowej ustalone jest, że podstawowo dziedziczymy z dobrodziejstwem inwentarza. Ten rodzaj przyjęcia spadku nie wymaga od nas dodatkowego dostarczania żadnych oświadczeń ani podpisywania zgody. Jeżeli nie podejmiemy żadnych kroków, aby wyrazić chęć przejęcia spadku w inny sposób, możemy mieć pewność, że odziedziczymy z dobrodziejstwem inwentarza. Taka regulacja chroni w sposób szczególny osoby nieświadome możliwości negatywnych skutków przejęcia spadku po zmarłym, a które w łatwy sposób mogłyby wpaść w pułapkę i obarczyć się obowiązkiem spłacania długów.

Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza

Na czym w zasadzie polega dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza? W przeciwieństwie do zwykłego przejęcia całego spadku ta forma chroni spadkobiercę przed niekorzystnymi konsekwencjami, a więc przed przejmowaniem długów i wszelkich obowiązków finansowych. Jeżeli spadek jest zadłużony, zgodnie z prawem na pokrycie tych długów nie przeznaczymy więcej niż wysokość spadku. Co za tym idzie, jeśli wysokość długów znacząco przewyższa wysokość samego spadku, spadkobierca nie odpowie za to własnym majątkiem i nie zostanie zmuszony do samodzielnego pokrycia różnicy.

Czy można odrzucić spadek?

Często przestraszeni negatywnymi konsekwencjami przyjęcia spadku chcemy go za wszelką cenę odrzucić. Oczywiście mamy do tego prawo. Odrzucenie spadku następuje poprzez złożenie specjalnego oświadczenia w sądzie w ciągu sześciu miesięcy od ogłoszenia spadku. Odrzucenie spadku skutkuje przeniesieniem go na następną w kolejności grupę spadkową. Każda następna grupa dziedziców ma podobne prawa i może zarówno przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jak i odrzucić całkiem spuściznę.

 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy