Jak chronić firmę przed komornikiem?

Prowadzenie firmy wiąże się z codziennym podejmowaniem decyzji, często ryzykownych. Może zdarzyć się, że konsekwencją współpracy z niesprawdzonymi kontrahentami czy zdarzenia losowe doprowadzą do poważnych problemów finansowych, a nawet wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika. Czy istnieje sposób na zabezpieczenie majątku własnego i firmy przed zajęciem komorniczym?
Prowadzenie negocjacji z wierzycielem
Jednym ze skutecznych sposobów ochrony firmy przed zajęciem komorniczym jest niedopuszczenie do wszczęcia postępowania komorniczego. Jeśli sytuacja finansowa uległa poważnemu pogorszeniu i przedsiębiorstwo staje się niewypłacalne, krokiem pomocnym w ustabilizowaniu finansów jest kontakt z prawnikiem i próba wypracowania porozumienia z wierzycielem. Wielu kontrahentów, wobec których powstało zadłużenie zgadza się na negocjacje z uwagi na fakt, że dzięki porozumieniu są w stanie odzyskać pieniądze w ratach szybciej, niż w przypadku egzekucji, do której doprowadzanie zajmuje więcej czasu. Warto nie unikać konfrontacji z wierzycielem i zakończyć sprawę polubownie.
Spółka kapitałowa formą zabezpieczenia majątku własnego
Spółka kapitałowa w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to powszechny sposób umożliwiający ochronę majątku własnego w przypadku problemów finansowych i niewypłacalności firmy. Jak dodaje kancelaria prawna GMW LAW, egzekucje zobowiązań spółek kapitałowych nie mogą prowadzić do zajęcia majątku prywatnego wspólników, a jedynie majątku spółki.
Postępowanie w trakcie postępowania egzekucyjnego
Polskie prawo przewiduje możliwości obrony przed egzekucją. Zadłużona firma może złożyć skargę na komornika w przypadku prowadzenia egzekucji w sposób naruszający obowiązujące przepisy, a także powództwo przeciwegzekucyjne.
Skargę na czynności komornika może wnieść nie tylko dłużnik, ale również wierzyciel, czy nawet osoba trzeci w związku z naruszeniem praw w wyniku naruszenia bądź zaniechania działań komornika. Zgodnie z art. 840-843 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2016 r., poz. 1822) dłużnik ma prawo do wytoczenia przed sądem powództwa o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, kwestionując zdarzenia, na których oparto klauzulę wykonalności, natomiast osoby trzecie o zwolnienie spod egzekucji wskazując przedmiot, który został zajęty i żądając zwolnienia z egzekucji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Bożena Wlazło Wycena nieruchomości
Nieruchomości - porady prawne, konsulting, wycena woj. mazowieckie26-600 Radom, Makuszyńskiego 9 lok. 1
-
Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Sajewicz
Doradztwo prawne woj. podlaskie17-200 Hajnówka, 3 Maja 41 lok. 8
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Marcin Śliwa
Doradztwo prawne woj. podkarpackie37-200 Przeworsk, Krakowska 5
-
Wycena Nieruchomości Rzeczoznawca Majątkowy Angelika Markieta
Nieruchomości - porady prawne, konsulting, wycena woj. dolnośląskie59-220 Legnica, Chojnowska 76 lok. 78