Materiał Partnera

Czym się różnią mieszkania z rynku pierwotnego od mieszkań z rynku wtórnego?

Czym się różnią mieszkania z rynku pierwotnego od mieszkań z rynku wtórnego?

Chcąc kupić własne mieszkanie, można się zdecydować na nieruchomość z rynku pierwotnego lub z rynku wtórnego. W obu przypadkach w danych dzielnicach i w miastach jest duża szansa, że znajdziemy wiele ofert sprzedaży mieszkań. Mieszkania z rynku pierwotnego znacznie się jednak różnią od nieruchomości na rynku wtórnym. Oba rozwiązania mają jednak swoich zwolenników. W artykule dokładniej opisujemy mieszkania z rynku pierwotnego i mieszkania z rynku wtórnego i wskazujemy ich najważniejsze zalety i wady.

Charakterystyka mieszkań z rynku pierwotnego

Mieszkania z rynku pierwotnego to nieruchomości, które są całkowicie nowe i nikt wcześniej w nich nie mieszkał. Tego typu mieszkania kupuje się więc bezpośrednio od dewelopera, czyli od inwestora, który je wybudował. W ofercie mieszkań z rynku pierwotnego znajdują się nieruchomości na różnym poziomie wykończenia. Najczęściej jednak, kupując całkowicie nowe mieszkanie, klienci decydują się i otrzymują mieszkanie w stanie surowym (deweloperskim), które przed wprowadzeniem się, trzeba najpierw samemu wykończyć. Niektórzy deweloperzy oferują też mieszkania wykończone pod klucz, ale z tego typu ofert korzysta raczej niewielu klientów.

Więcej na temat mieszkań z rynku pierwotnego opowiedział nam nasz rozmówca, doradca klientów z firmy developerskiej Eko-Bud pod Warszawą:

Mieszkania z rynku pierwotnego klienci kupują na różnym stopniu wykończenia inwestycji. Najczęściej sprzedaż mieszkań na nowych osiedlach rozpoczyna się już w momencie zakończenia planowania inwestycji i uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń na budowę. W rezultacie klienci, którzy decydują się na kupienie mieszkania już na początku, z jednej strony mają do wyboru najwięcej mieszkań i mogą się zdecydować na takie, które później będzie dla nich najwygodniejsze w użytkowaniu, a z drugiej muszą się uzbroić w cierpliwość i poczekać na odbiór kluczy przez nawet 2-3 lata.

Dużą zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest to, że klientom, którzy się na nie zdecydowali, przez kilka pierwszych lat użytkowania nieruchomości przysługuje prawo korzystania z rękojmi i gwarancji. Oznacza to, że wszystkie wady konstrukcyjne, jakie zostaną w tym pierwszym okresie wykryte, powinny zostać szybko naprawione przez współpracującą z deweloperem firmę budowlaną.

Co oznacza, że mieszkanie jest z rynku wtórnego?

Mieszkania z rynku wtórnego też jednak cieszą się sporą popularnością wśród klientów. Tego typu mieszkania są sprzedawane nie przez dewelopera, tylko przez dotychczasowego właściciela nieruchomości. Transakcja kupna-sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego zawierana jest więc bezpośrednio z jego wcześniejszym właścicielem. Sama transakcja ogranicza się do podpisania aktu notarialnego i uiszczenia w całości ceny zakupu mieszkania.

Największą zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest to, że jeżeli jest ono w dobrym stanie i np. świeżo po remoncie, to po uiszczeniu zapłaty i podpisaniu aktu notarialnego, w zasadzie od razu można się do niego wprowadzić. Dużą zaletą zdecydowania się na taki rodzaj mieszkania jest też to, że wprowadzamy się na osiedle, które już jest w pełni wykończone. Wokół niego istnieją już też wszystkie zaplanowane sklepy czy punkty usługowe. Po przeprowadzce nie będziemy też przez długi czas narażeni na dochodzące z sąsiednich mieszkań odgłosy prac remontowych.

Mieszkania z rynku wtórnego często są jednak wybudowane w blokach, w których nie ma tak wielu udogodnień dla mieszkańców. Problemem może być też to, że nie łatwo jest znaleźć mieszkania z rynku wtórnego, które zostało wykończone tak, że nie będziemy chcieli ani potrzebowali wprowadzać w nim dużych zmian. Czasami przed przeprowadzką niezbędne jest przeprowadzenie generalnego remontu, co tylko zwiększa koszty zakupu nieruchomości.

Na jakie mieszkanie lepiej jest się zdecydować?

Tak naprawdę decyzja należy do klientów i każdy ma swoje upodobania. Jedni klienci wolą kupić nowe mieszkanie w stanie deweloperskim i samodzielnie wykończyć je w taki sposób, żeby idealnie spełniało wszystkie ich wymagania, a innym zależy na czasie i wolą wybrać mieszkania z rynku wtórnego, do którego od razu będą mogli się wprowadzić.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy