Czym różnią się umowy notarialne od umów zawieranych bez obecności notariusza?
Umowy notarialne to takie dokumenty prawne, które należy bezwzględnie zawrzeć u notariusza – czy to w formie aktu notarialnego, czy to jedynie z podpisem notarialnie poświadczonym. Polskie prawo wyraźnie deklaruje, które umowy koniecznie muszą być zawarte w kancelarii notarialnej. Jaka jest różnica między nimi a dokumentami nienotarialnymi?
Umowy notarialne – czyli jakie?
Umowy notarialne (w formie aktu notarialnego) są determinowane m.in. przez Kodeks cywilny. Najważniejsze z nich to m.in. umowa darowizny, sprzedaży (nieruchomości), ustanowienia użytkowania wieczystego, ustanowienia odrębnej własności lokalu, spółki komandytowej, spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także małżeńskie umowy majątkowe. Pociągają one ze sobą skutki prawne, np. w postaci wpisu w księdze wieczystej, dokonanego po podpisaniu umowy sprzedaży nieruchomości. Zgodnie z polskim prawem w wymienionych przypadkach jedynie akt notarialny ma moc prawną i jedynie na jego podstawie można dochodzić swoich roszczeń.
Innym typem umów notarialnych są dokumenty z podpisem notarialnie poświadczonym. Zadaniem prawnika, wieńczącego je swoimi danymi, jest jedynie stwierdzenie tożsamości osób, które składają własnoręcznie podpisy pod danym papierem. Notariusz nie sporządza dokumentu ani nie redaguje jego treści, nie sprawdza go pod względem prawnym. Kwestia i liczba umów z podpisem notarialnie poświadczonym również jest regulowana przez polskie przepisy prawne (np. obecność notariusza to obowiązek w przypadku umowy zbycia lub wydzierżawienia firmy).
Różnice między umowami notarialnymi a nienotarialnymi
Umowa notarialna daje stuprocentowe zapewnienie, że dany dokument jest w swoich zapisach całkowicie zgodny z prawem. Jeśli dana umowa nie zostanie zawarta u notariusza, oznacza to, że nie rodzi ona żadnych skutków prawnych.
Obecność aktu notarialnego i innej umowy notarialnej zapobiega późniejszym sporom sądowym, wynikającym z dowolnej interpretacji zapisów, a także pozwala dochodzić swoich praw w sądzie.
Umowy notarialne można zawrzeć w Kancelarii Notarialnej Olgi Andrzejewskiej, specjalizującej się szczególnie w sprawach związanych z nieruchomościami, dziedziczeniem, w podpisywaniu umowy założenia lub przekształcenia spółki, w różnych poświadczeniach pełnomocnictwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana