Materiał Partnera

Czym jest system dozoru elektronicznego?

Czym jest system dozoru elektronicznego?

Kara pozbawienia wolności kojarzy się zwykle z umieszczeniem w odpowiednim zakładzie, jednak nie zawsze musi mieć ona taką formę. W ramach wyroku skazany może mieć obowiązek przebywania w określonym domu lub mieszkaniu. Wówczas stosuje się tak zwany system dozoru elektronicznego. Czym konkretnie się on charakteryzuje? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Co warto wiedzieć o systemie dozoru elektronicznego?

Skazany może w ramach wyroku mieć obowiązek przebywania w wyznaczonym przez sąd domu lub mieszkaniu, ale aby tak było, musi istnień możliwość kontrolowania jego lokalizacji. W tym właśnie celu stosuje się zaawansowany system dozoru elektronicznego. Informacje na temat miejsca przebywania skazanego są przekazywane odpowiednim organom poprzez nadajnik umieszczony na jego ręce lub nodze. Wyglądem przypomina on niewielki zegarek. Realizowanie tej formy kary pozbawienia wolności musi być stale monitorowane. W ten sposób konkretne instytucje dysponują informacjami na temat tego, czy dana osoba przestrzega nałożonego na nią zakazu. Zdarzają się sytuacje, kiedy skazany może opuścić lokalizację, jednak zasady z tym związane muszą być ściśle określone przez sąd.

Kiedy korzysta się z systemu dozoru elektronicznego?

Nie każdy może odbywać karę pozbawienia wolności we własnym domu. Aby skorzystać z systemu dozoru elektronicznego, trzeba spełniać określone warunki. Przede wszystkim kara nie może przekraczać określonego przez przepisy czasu. Poza tym osoby pełnoletnie mieszkające ze skazanym muszą wyrazić zgodę na takie rozwiązanie sprawy. W przypadku wynajmowania lokalu, odpowiednie oświadczenie musi złożyć również jego właściciel. W ubieganiu się o odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego mogą pomóc doświadczeni adwokaci, na przykład ci z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Wyląg.

Decyzja zostaje wydana na podstawie odpowiedniego wniosku. Jedną z zalet tego rozwiązania jest to, że skazany nie zostaje całkowicie odizolowany od reszty społeczeństwa. Nadal może on utrzymywać kontakt z rodziną, a nawet uczęszczać do swojego miejsca pracy. Warunkiem jest jednak oczywiście ustalenie warunków odbywania kary z władzami. Jakiekolwiek naruszenie umowy będzie skutkowało powiadomieniem sądu i kuratora oraz wyciągnięciem dalszych konsekwencji.

A zatem skazany może nie być zobowiązany do przebywania w domu lub mieszkaniu przez całą dobę, ale musi się tam znajdować w określonych przez władze godzinach. W celu poznania dokładnych zasad systemu dozoru elektronicznego warto skonsultować się z adwokatem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy