Czy warto sporządzić testament przed notariuszem?

Testament może być sporządzony na wiele sposobów. Jednym z nich jest formalne spisanie go przed notariuszem. Opcja ta pozwala zapisać konkretne składniki naszego majątku danym osobom bądź organizacjom. Jak wygląda procedura sporządzania testamentu przed notariuszem i jakie korzyści płyną z tej formy? Warto się przekonać, jeśli rozważmy spisanie ostatniej woli.
Jak wygląda sporządzanie testamentu u notariusza?
W skład testamentu może wchodzić nieruchomości, przedmioty, a także oszczędności i długi. Dlatego, jeśli chcemy sporządzić testament, warto dokładnie przemyśleć jego treść. Chcąc skorzystać z usług notariusza i wykonać testament notarialny, z reguły wystarczy jedno spotkanie w kancelarii. Powstały dokument zyskuje miano urzędowego oraz może być zarejestrowany w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Trzeba podkreślić, że ta forma może być sporządzona tylko i wyłącznie u notariusza i przez niego zatwierdzona. Dopiero wtedy zyskuje ważność i miano dokumentu urzędowego. Jak mówią specjaliści z kancelarii notarialnej Michała Andrzejewskiego, coraz więcej osób decyduje się na formalne przepisanie majątku za życia, aby trafił do konkretnych spadkobierców.
Jakie są zalety testamentu w formie aktu notarialnego?
Przede wszystkim testament sporządzony u notariusza w formie aktu notarialnego jest dokumentem, który trudno podważyć. Dodatkowo pozwala na precyzyjne wskazanie spadkobierców konkretnych części majątku. Dzięki temu ograniczyć możemy spory wynikające z prawa dziedziczenia, a także podzielić majątek zgodnie z naszą osobistą wolą, niekoniecznie zachowując równy podział wartości majątku, czy nie uwzględniając w nim wszystkich członków rodziny. Co więcej, podczas wizyty w kancelarii notarialnej możemy liczyć na doświadczenie, wiedzę notariuszy i uzyskanie wsparcia oraz wskazówki na temat tego, jak podzielić majątek.
Kiedy warto sporządzić testament?
Testament dobrze jest sporządzić w momencie, kiedy wejdziemy w posiadanie dość wartościowego majątku. Najczęściej jest to zakup bądź budowa nieruchomości, ale także przedmioty o nie małej wartości. Nie warto odkładać tego na późne lata życia. Sporządzenie go odpowiednio wcześnie i pod opieką notariusza pozwoli nam na zaoszczędzenie sporów między ewentualnymi spadkobiercami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Bogna Dembowska Kancelaria Notarialna
Notariusze woj. małopolskie31-514 Kraków, al. płk. Beliny-Prażmowskiego 15a lok. 1
-
Kancelaria Notarialna Notariusz Karolina Wróbel
Notariusze woj. śląskie41-219 Sosnowiec, al. Wolności 22
-
Sylwia Środoń-Fugas Kancelaria Notarialna
Notariusze woj. podkarpackie35-315 Rzeszów, mjr. Kopisto 4