Czy w trakcie trwania małżeństwa można dokonać podziału majątku?
Wejście w związek małżeński to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. To moment, w którym dwoje ludzi podejmuje decyzję o wspólnym życiu i dzieleniu się swoim majątkiem. Niekiedy jednak dochodzi do sytuacji, gdy dobra te chce się między sobą podzielić. Choć zazwyczaj ma to miejsce podczas rozwoju, może się zdarzyć, że dwoje ludzi zdecyduje o tym już podczas trwania małżeństwa. Czy dokonanie takiego rozdzielenia majątku jest możliwe?
Czym jest majątek wspólny?
Majątek wspólny to pojęcie, które odnosi się do majątku zgromadzonego przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa. Według prawa polskiego, każde małżeństwo podlega ustawowej wspólnocie majątkowej. Oznacza to, że bez względu na to, kto zarabia więcej lub kto wnosi więcej do wspólnego budżetu, każdy z małżonków ma równe prawo do majątku zgromadzonego w trakcie trwania małżeństwa. Tak jak zostało wspomniane, zazwyczaj po rozwodzie konieczny jest podział majątku wspólnego. W Toruniu z tego rodzaju sprawami można zgłosić się m.in. do Kancelarii adwokackiej Wojciecha Wojciechowskiego.
Podział majątku w czasie małżeństwa
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem podział majątku wspólnego podczas trwania małżeństwa jest niemożliwy, choć istnieją od tej reguły pewne wyjątki. Uzasadnieniem takiej sytuacji może być separacja ustalona przez sąd lub zawarcie z małżonkiem umowy dotyczącej rozdzielczości majątkowej. Do podziału dochodzi również, jeśli jeden z małżonków zostanie ubezwłasnowolniony. Należy jednak pamiętać, że w innym przypadku niemożliwe jest wystąpienie do sądu o podział majątku wspólnego w trakcie trwania małżeństwa.
Jak podzielić majątek po rozwodzie?
Po rozwodzie dokonanie podziału majątku wspólnego nie musi być trudne. Dochodzi do niego zazwyczaj w wyniku zawarcia umowy między małżonkami. Może mieć ona dowolną formę, jednak wiele osób korzysta w tym przypadku bz doradztwa, jakie prowadzi kancelaria adwokacka. W Toruniu pomoże w tej kwestii m.in. wymieniony wcześniej adwokat. Jeżeli dojście do porozumienia w ten sposób okaże się niemożliwe, konieczne będzie podzielenie majątku przez sąd. Warto podkreślić, że w tej sytuacji brane są pod uwagę wkład w wychowanie dzieci, a także to, w jaki sposób prowadzone było gospodarstwo domowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana