Czy notariusze mogą konkurować ze sobą cenowo?
Notariusze są funkcjonariuszami publicznymi, którzy są powołani w celu zapewnienia bezpieczeństwa i pewności obrotu prawnego, a realizując swoje zadania, mają obowiązek dbania o interes prawny wszystkich stających przed nimi stron. Wiele zasad dotyczących ich postępowania jest zapisanych nie tylko w Prawie o notariacie, ale również w obowiązującym ich Kodeksie Etyki Zawodowej Notariusza. Regulowane w nim są np. sprawy wysokości pobieranych opłat.
Czynności notarialne – co trzeba wiedzieć?
Obowiązujące przepisy wymieniają wiele sytuacji, w których udanie się do rejenta będzie niezbędne dla możliwości przeprowadzenia konkretnej procedury. Stanie się tak np. wówczas, gdy chodzi o przeniesienie praw dotyczących nieruchomości lub uzyskanie potwierdzenia dziedziczenia. W przypadku licznych czynności taki sposób załatwienia sprawy ze względu na zyskanie pewności, iż dopełniono koniecznych formalności, okaże się jednak również bardzo dobry. Notariusz w Szczecinie czy dowolnie wybranym innym miejscu może zająć się czynnościami notarialnymi niezależnie od tego, czego i kogo dotyczą. Trzeba też pamiętać, że notariusze nie konkurują ze sobą w żaden sposób, jeżeli chodzi o poziom pobieranych opłat. Zakazane jest zwłaszcza różnicowanie stawek ze względu na osiągnięcie spodziewanych korzyści przez zachęcenie klientów o wyższym statusie materialnym przez stosowanie innej polityki w tym zakresie niż wobec klientów gorzej sytuowanych.
Przeczytaj również: Pierwsza wizyta u notariusza
Na jakiej podstawie ustala się wysokość opłaty notarialnej?
Opłaty notarialne są ustalane na podstawie Taksy notarialnej, będącej Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. Zawiera ona wykaz czynności notarialnych wraz z maksymalnym poziomem wynagrodzenia notariusza za jej dokonanie. Warto pamiętać, że przypadku, gdy dla załatwienia konkretnej sprawy niezbędne będzie przeprowadzenie kilku czynności, ostateczna suma będzie wypadkową poszczególnych pozycji. Notariusze mogą proponować stronom opłaty na niższym poziomie, jednak nie mogą wykorzystywać tego jako instrumentu zachęcającego do skorzystania ze swej pomocy. Należy pamiętać, że opłaty z taksy są powiększane o podatek VAT. Kompleksową obsługę notarialną w Szczecinie zapewnia Kancelaria Notarialna, znajdująca się w centrum miasta przy ul. Edmunda Bałuki 21/1.
Przeczytaj również: Jak przebiega dziedziczenie mieszkania?
Przeczytaj również: W jakich przypadkach wymagane jest pełnomocnictwo notarialne?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana