Co robić, by uzyskać odszkodowanie po wypadku?

W życiu każdej osoby może zdarzyć się taki moment, kiedy stanie przed potrzebą ubiegania się o odszkodowanie po wypadku. Przyczyną może być kolizja drogowa, wypadek przy pracy czy też nieszczęśliwy wypadek na terenie prywatnym. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak przebiega cały proces i jakie są nasze prawa jako poszkodowanych. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten artykuł, aby przybliżyć Wam istotne aspekty ubiegania się o należne świadczenia.
Jak wygląda proces ubiegania się o odszkodowanie?
Pierwszym etapem jest zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. Aby to zrobić, należy przygotować odpowiednią dokumentację powiązaną z danym zdarzeniem. W przypadku kolizji drogowej będzie to m.in. protokół z miejsca zdarzenia, zaświadczenie lekarskie oraz ewentualne dokumenty potwierdzające koszty naprawy pojazdu czy szpitalne. Następnie ubezpieczyciel oceni zgłoszone roszczenie i przedstawi swoją propozycję odszkodowania. Warto w tym miejscu skonsultować się z prawnikiem lub rzecznikiem ubezpieczonych, aby ocenić adekwatność oferowanej kwoty. Jeśli jesteśmy zadowoleni z propozycji, możemy zaakceptować i otrzymać odszkodowanie. Jeśli jednak uznajemy, że nie jest ono wystarczające, warto podjąć dalsze kroki.
W sytuacji, gdy ubezpieczyciel nie przyznał odpowiedniej wysokości odszkodowania lub odmówił jego wypłaty, poszkodowany ma prawo wystąpić na drogę sądową. Wówczas warto zgłosić się do adwokata lub radcy prawnego, który pomoże w przygotowaniu pozwu oraz udzieli wsparcia przez cały proces sądowy. Warto pamiętać, że czas na dochodzenie swoich roszczeń przed sądem wynosi trzy lata od daty zdarzenia.
Czy można ubiegać się o wyższe odszkodowanie po jego otrzymaniu?
W Polsce istnieje możliwość dochodzenia wyższego odszkodowania nawet po jego wcześniejszym przyznaniu. Istnieją jednak pewne warunki, które muszą być spełnione w celu rozpatrzenia takiej sprawy przez sąd. Przede wszystkim poszkodowany musi wykazać, że istnieje uzasadniona przyczyna do zmiany pierwotnie ustalonej kwoty odszkodowania. Może to być na przykład wzrost kosztów leczenia, pogorszenie się stanu zdrowia poszkodowanego czy odkrycie nowych szkód i strat wynikających z wypadku. Takie dochodzenie wymaga zgromadzenia dowodów potwierdzających słuszność roszczenia. Warto więc zgłosić się do specjalisty, który pomoże nam w przygotowaniu wszelkiej niezbędnej dokumentacji oraz udzieli wsparcia podczas ewentualnego procesu sądowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Sokołowski Marek - Kancelaria Adwokacka
Adwokaci woj. świętokrzyskie26-110 Skarżysko-Kamienna, Sikorskiego 23 lok. 2
-
Aneta Wasiluk Kancelaria Radcy Prawnego
Adwokaci woj. pomorskie80-423 Gdańsk, Bolesława Chrobrego 54 lok. 1
-
Emilia Mądrecka Kancelaria Adwokacka
Adwokaci woj. dolnośląskie50-019 Wrocław, marsz. Józefa Piłsudskiego 91 lok. 14
-
Kancelaria Radców Prawnych I Adwokatów Spółka Partnerska Sikorska & Wojniło
Adwokaci woj. pomorskie80-803 Gdańsk, Strzelecka 7 B lok. II p