Co może być przedmiotem umowy darowizny?

Konieczność wizyty w kancelarii radcy prawnego jest kojarzona przede wszystkim ze sprawami rozwodowymi, spadkami czy różnego rodzaju kwestiami związanymi z prowadzeniem działalności. Jednak specjalistę warto odwiedzić również w przypadku planowania przekazania darowizny. Jak wyglądają formalności w tym przypadku i co dokładnie można przekazać w akcie darowizny?
Przede wszystkim pieniądze i rzeczy
Na początek warto wyjaśnić, że umowa darowizny ma na celu nieodpłatne przekazanie obdarowanemu korzyści, co odbywa się kosztem majątku darczyńcy. Jeżeli natomiast chodzi o to, co może być przedmiotem umowy darowizny, to są to między innymi pieniądze. W zależności od woli darczyńcy mogą być przekazane w gotówce albo przelewem na rachunek bankowy obdarowanego. W pierwszym przypadku momentem wykonania umowy jest wejście w posiadanie gotówki obdarowanego, a w drugim zaksięgowanie pieniędzy na jego rachunku bankowym. Kolejnym przykładem jest obdarowanie przedmiotem.
W tym przypadku momentem wykonania jest objęcie w posiadanie. Do przekazywanych rzeczy możemy zaliczyć takie, które są oznaczone co do tożsamości (na przykład samochód dostawczy marki Mercedes o wskazanym numerze rejestracyjnym albo nieruchomość o wskazanym numerze księgi wieczystej), także oznaczone co do gatunku (na przykład tona węgla).
Co jeszcze można przekazać w ramach darowizny?
Pieniądze i przedmioty nie są jedynymi dobrami, które mogą być przekazane poprzez umowę darowizny. O to, czym jeszcze można kogoś obdarować w ten sposób, zapytaliśmy specjalistę z centrum pomocy prawnej we Wrocławiu, który wyjaśnił:
- W ramach umowy darowizny można przekazać między innymi prawa. Mowa tutaj przede wszystkim o prawach autorskich czy prawie użytkowania wieczystego. Mogą to być też uprawnienia, które wynikają z umowy deweloperskiej – w tym wypadku niezbędne będzie dokonanie cesji. Ponadto darczyńca może też ustanowić służebność osobistą albo gruntową.
Warto również krótko wspomnieć o tym, że darowizną może być umorzenie zobowiązania. Chodzi tutaj o sytuacje, w których wierzyciel nie chce otrzymać innego świadczenia. Precyzując, w takich przypadkach darczyńca nie oczekuje spełnienia innego świadczenia. Może to być na przykład darowanie zwrotu kwoty pieniędzy, którą kiedyś pożyczył obdarowanemu
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Roman Aleksander Korolko Wycena Nieruchomości Rzeczoznawca Majątkowy
Nieruchomości - porady prawne, konsulting, wycena woj. pomorskie81-350 Gdynia, pl. Kaszubski 8 lok. 311
-
Promerit Wycena Nieruchomości Maciej Lorenc
Nieruchomości - porady prawne, konsulting, wycena woj. podkarpackie38-500 Sanok, Krzywa 5 lok. 34
-
A.W.A Maliszewscy Wycena Nieruchomości s.c.
Nieruchomości - porady prawne, konsulting, wycena woj. lubelskie20-071 Lublin, Wieniawska 4 lok. 6