Materiał Partnera

Co jest potrzebne do poświadczenia dziedziczenia?

Co jest potrzebne do poświadczenia dziedziczenia?

Sprawy spadkowe często nie należą do najprostszych procesów. Nie dzieje się to tylko i wyłącznie ze względu na zagmatwane przepisy, ale także na emocjonalny aspekt takich sytuacji. Potrzebujesz poświadczenie dziedziczenia, ale nie wiesz, jak możesz je uzyskać? Z poniższego artykułu dowiesz się, czego potrzebujesz do uzyskania takiego dokumentu oraz jakie działania musisz w tym celu podjąć.

Czym jest poświadczenie dziedziczenia?

Notarialne poświadczenie dziedziczenia to jeden ze sposobów na przyznanie prawa do spadku po zmarłej osobie. Alternatywą dla tego rozwiązania jest proces sądowy. Często jest on jednak znacznie dłuższy i bardziej skomplikowany. Aby uniknąć rozpraw sądowych, ludzie coraz częściej decydują się na uzyskanie aktu poświadczenia.

Proces taki wymaga jednak przygotowaniu kilku niezbędnych dokumentów. Dzięki nim notariusz będzie mógł przygotować zgodne z prawem poświadczenie. Szukasz zaufanej kancelarii, która pomoże Ci w tego typu działaniach? Postaw na kancelarię notarialną Agata Zawadzka-Bernasiak w Łodzi.

Jak uzyskać poświadczenie dziedziczenia?

Poświadczenie dziedziczne to dokument sporządzany notarialnie, który jest prostym sposobem na przyznanie prawa do spadku. Proces taki wymaga jednak jednoznacznego stwierdzenia przez wszystkich potencjalnych spadkobierców testamentowych oraz ustawowych, że zgadzają się oni na proponowany podział. Akt poświadczenia dziedziczenia ma taką samą moc prawną jak postanowienie sądowe.

Co jest potrzebne do takiego poświadczenia? Przede wszystkim musisz przygotować odpis aktu zgonu spadkodawcy oraz zaświadczenie o jego numerze PESEL. Jeśli zmarła osoba miała sporządzony testament, również musisz go uwzględnić.

Kolejnym krokiem jest sporządzenie odpisów aktów cywilnych wszystkich powołanych do spadku osób. Jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość, niezbędne będzie także podanie numeru księgi wieczystej. Pamiętaj, że podczas spisywania protokołu dziedziczenia obecni muszą być wszyscy spadkobiercy.

Jak widać, proces ten nie jest aż tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Jedynym warunkiem jest zgoda na warunki spadku wszystkich spadkobierców.

W niektórych sytuacjach poświadczenie dziedziczne nie będzie mogło być jednak wydane. Dzieje się to w przypadku spadków otwartych przed dniem 1 lipca 1984 roku oraz spadkodawców mieszkających poza granicami Polski lub nieposiadających obywatelstwa Polskiego. Notariusz może odmówić sporządzenia takiego aktu również w przypadku pojawienia się wątpliwości co do sprawiedliwego podziału bądź wynikającego z tego powodu sporu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy